buy medication online
 
Uroczystości Bożego Ciała Drukuj
28.06.2011.

 Uroczystości Bożego Ciała

fot. Z. Poniatowski MPI

Boże Ciało czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ustanowiono w 1246 roku w Liège w wyniku objawień św. Julianny z Cornillon.

W 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus rozszerzył to święto na cały Kościół. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto w1320 roku biskup krakowski Nanker.

Procesja została wprowadzona później niż sama uroczystość i początkowo miała charakter przede wszystkim adoracyjny — uczczenia Chrystusa pod postacią hostii. W XV wieku pojawił się dodatkowo motyw prośby o pogodę, urodzaj i odwrócenie klęsk. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj śpiewania początków Ewangelii przy czterech ołtarzach, ponieważ w liturgii średniowiecznej początek Ewangelii był uroczystą formułą błogosławieństwa. Wierzono też, że poświęcone gałęzie brzozowe, przyniesione po procesji z przydrożnych ołtarzy do domostw, będą sprzyjać urodzajom. Utykano je w ogrodach i na polach, by strzegły przed niepowodzeniem i wszelkimi chorobami.

Wszystkie te zwyczaje, prośby o urodzaj, zanoszenie brzozowych gałązek do domu, a przede wszystkim adoracja Chrystusa pod postacią hostii w czasie uroczystej procesji, są nadal obecne w naszym życiu religijnym.

W Ciechanowcu uroczystości Bożego Ciała i procesje ulicami miasta, odbyły się w dwóch parafiach: pw.Trójcy Przenajświętszej i pw. Najświętszej Marii Panny z Fatimy.

          Więcej zdjęć...
          
Uroczystości Bożego Ciała 

fot. Z. Poniatowski MPI

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl