buy medication online
 
Barwny świat motyli Drukuj
13.05.2011.

Motyle (Lepidoptera) należą do najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie owadów i, zaraz po chrząszczach, stanowią drugą pod względem liczebności grupę tej gromady. Motyle występują na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy. Na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce stwierdzono 3156 gatunków z 73 rodzin. Jednak każdego roku wykazywane są jeszcze pojedyncze gatunki.

Na wystawie czasowej w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka można obejrzeć kolekcję ciechanowieckiego lepidopterologa Bogdana Klejzerowicza. Wśród barwnych motyli znajdujących się w zbiorze rozpoznamy "znajomych" spotykanych za dnia na łąkach, w lasach i ogrodach lub nocą w naszych domach oraz obejrzymy egzotyczne piękności pochodzące z hodowli.

Bogdan Klejzerowicz
Moje zainteresowania przyrodnicze trwają od dzieciństwa. Na dobre zacząłem obserwować przyrodę i łapać motyle w czwartej klasie szkoły podstawowej. Było wtedy nas kilku kolegów o podobnych zainteresowaniach. W wieku 17 lat zapisałem się do Studenckiego Koła Ochrony Przyrody w Siedlcach a następnie przeniosłem się do Północno Podlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Białowieży. Dla tych organizacji prowadziłem obserwacje i liczenia ptaków w naszym regionie. Między innymi liczenia w styczniu ptaków wodnych na Bugu i Nurcu oraz w pierwszym ogólnokrajowym liczeniu bocianów na terenie okolicznych gmin. Prowadziłem również obserwacje par ptaków lęgowych na wcześniej wytypowanych powierzchniach. Z ciekawszych stwierdzeń mogę wymienić kulona w okresie lęgowym w okolicach Zuzeli oraz stwierdzenie lęgu kulika wielkiego na łąkach nad Nurcem.
Motyle zbieram wyłącznie amatorsko do własnej kolekcji. Obecnie nie należę do żadnej z organizacji przyrodniczych. Prowadzenie zbioru motyli z gatunkami nie chronionymi obecnie nie wymaga żadnych pozwoleń i nie wymusza przynależności do stowarzyszeń entomologicznych.
Wiedzę na temat motyli pogłębiam w trakcie spotkań od innych znajomych entomologów z całego kraju. Często spotykamy się na nocnych połowach na światło w wytypowanych wcześniej ciekawych entomologicznie miejscach. Korzystam również z ich pomocy przy oznaczaniu gatunków trudnych do weryfikacji. Najbardziej fascynuje mnie hodowla motyli, gatunków krajowych ale niezbyt często spotykanych o nie znanej dotąd bionomi.

Barwny świat motyli

Barwny świat motyli

Barwny świat motyli

Barwny świat motyli

Barwny świat motyli

Barwny świat motyli

Barwny świat motyli

Barwny świat motyli

fot. Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl