buy medication online
 
Najstarsza lokomobila parowa w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Drukuj
19.04.2011.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wzbogaciło się o nowo zakupioną lokomobilę parową, powiększając tym samym kolekcję Działu Techniki Rolniczej o niezwykle rzadki eksponat.

Jest to ważąca ok. 6 ton, całkowicie sprawna technicznie lokomobila parowa - wyprodukowana w 1900 roku przez czeską firmę „F. Wichterle” w Prostejovie
na Morawach. Ma ona bardzo ciekawą przeszłość. Pierwotnie służyła do napędu urządzeń młyńskich w zespole dworskim Nosówka koło Rzeszowa. W 1944 r. z obawy przed wywiezieniem przez Niemców lub Rosjan została zamurowana w spichlerzu. Pozostała tak ukryta do 1980 r., kiedy majątek odzyskał wnuk ostatnich właścicieli.

Zakupiona lokomobila jest najstarszą w kolekcji zgromadzonych przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu lokomobil. Pozostałe pięć zostało wyprodukowanych w latach 1902–1925. Ciechanowiecki zbiór muzealny jest obecnie drugą co do wielkości kolekcją zachowanych lokomobil w Polsce. Wszystkie lokomobile są starannie odrestaurowane i można je oglądać na wystawach Muzeum, a także „na żywo” podczas pracy w trakcie organizowanych pokazów.


źródło: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

 
Najstarsza lokomobila parowa w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Najstarsza lokomobila parowa w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Najstarsza lokomobila parowa w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

fot. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl