buy medication online
 
Nauka origami na "Feriach z COKiS 2011" Drukuj
31.01.2011.

 Nauka origami na "Feriach z COKiS 2011"

fot. M. Chojnowski

Trwają ferie z COKiS-em podczas, których odbywają się zajęcia sportowe, muzyczne, taneczne,  szachowe i plastyczne. W ramach tych ostatnich w pierwszym tygodniu ferii miały miejsce warsztaty z origami.
 
Naukę origami prowadziła Grażyna Święcka, a zajęcia odbywały się w dwóch grupach od zerówki do III klasy podstawówki oraz od IV klasy do VI klasy podstawówki.

„Wiele osób okazało zainteresowanie nauką origami, więc myślimy o tym, aby po zakończeniu ferii zorganizować warsztaty origami w COKiS-ie” – powiedziała Mirosława Chojnowska dyrektor Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

W czasie ferii zimowych od 24 stycznia do 4 lutego Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu dla wszystkich chętnych jest czynny od godz. 10.00 do 20.00.

Origami jest to sztuka składania papieru, która powstała w VI w. n.e. w Chinach wraz z poznaniem umiejętności wytwarzania papieru. Chińczycy stosowali sztukę origami tworząc przedmioty, którymi obdarowywali zmarłych, by przypominały im życie ziemskie.

W uznawanej za kolebkę origami Japonii sztuka ta pojawiła się już w VII w. za sprawą odwiedzających ten kraj mnichów. Właśnie od języka japońskiego wywodzi się słowo origami, które oznacza składanie, zginanie papieru.

Z Japonii origami rozprzestrzeniło się na kraje azjatyckie, dotarło także do Europy na początku do Hiszpanii a następnie do innych krajów europejskich. W XIX i XX w. origami zaczęto używać jako narzędzia stymulującego i wspomagającego wszechstronny rozwój dziecka wprowadzając zajęcia z origami do systemu edukacji.

Origami stało się słynne na cały świat dzięki pracy Akira Yoshizawa - założyciela Międzynarodowego Centrum Origami w Tokio, która była zbiorem figurek postaci tradycyjnego zodiaku. Opracowane przez Yoshizawę schematy składania modeli stosowane są obecnie na całym świecie.

Origami ma wielu zwolenników i miłośników, stąd w wielu krajach tworzone są stowarzyszenia origami. W Polsce istnieje m.in. Polskie Centrum Origami w Poznaniu oraz Polskie Towarzystwo Origami w Kostomłotach, a także wiele kół i klubów origami.

          Więcej zdjęć...   Ferie w COKiS
 
Nauka origami na "Feriach z COKiS 2011"

fot. M. Chojnowski


 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl