Ukazał się album fotograficzny „Ciechanowiec i jego żywioły” wydany przez Urząd Miejski w Ciechanowcu, poświęcony zarówno miastu, jaki i gminie Ciechanowiec.
Autorzy zdjęć Zbigniew Poniatowski i Łukasz Uszyński, starali się uchwycić obiektywem aparatu charakter ciechanowieckiego pejzażu, ludzi i miejsc znaczących jak i atrakcyjnych współczesnej rzeczywistości.
W przedmowie do albumu, burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko napisał:
Publikując ten album, próbujemy uchwycić podstawowe „żywioły”, które na początku XXI wieku, najlepiej określają życie organizmu skupionego wokół Ciechanowca. Subiektywnie zakreślonymi granicami tych „żywiołów” są ludzie, architektura, woda i natura. Nie było naszym zamiarem dzielić ich ściśle między sobą, a wręcz łącząc je, odtwarzając ich wzajemne przenikanie, pokazać to co najtrudniejsze do uchwycenia – duszę Ciechanowca.
Spośród wymienionych czterech pierwiastków, z których utkana jest współczesna rzeczywistość miasteczka i jego okolic, najtrudniejszym do uchwycenia w obiektywie są z pewnością jego mieszkańcy. To właśnie im chcemy zadedykować to dzieło, żeby uczcić 581 lat zmagań obywateli ziemi ciechanowieckiej z burzami dziejowymi, naturalnymi kataklizmami i codzienną szarością.
Oglądając zebrane w albumie fotografie nie sposób nie zgodzić się ze słowami prof. dr hab. Adama Czesława Dobrońskiego:
Nie ulega wątpliwości, że jest to miasto wyjątkowe, atrakcyjna brama na styku krain, zapraszająca przybyszów. Ciechanowiec ma metrykę zachodnią, został jednak ubogacony zapożyczeniami ze wschodu, pozostaje w urokliwej otulinie przyrody i może być odczytywany jak świadek historii. To lamus dawnych kultur, ośrodek zmieniający swe role i misje, wciąż z tajemnicami, które czekają na badaczy. Również z ambicjami, które są realizowane na miarę pozyskanych środków. Takiego miasta nie da się dokładnie opisać, zdefiniować, zaklasyfikować. Jeśli niektóre miasta mają dusze – jak dowodzą niektórzy autorzy – to Ciechanowiec na pewno się do nich zalicza.
Wprowadzenie do albumu „Ciechanowiec i jego żywioły” napisali Mirosław Reczko oraz prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński. Teksty na język angielski przetłumaczyli Mirosław Reczko i Brigitte Foutaine, a na niemiecki Carine Brunk, Karsten Brunk, Frank Lompa i Andrzej Wierzchowski. Album do druku został opracowany w Kresowej Agencji Wydawniczej w Białymstoku oraz w Referacie Promocji Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu, liczy 152 strony i ponad 140 fotografii.
„Ciechanowiec i jego żywioły” – można nabyć w Punkcie Informacji Turystycznej na pl. 3 Maja 31
it@ciechanowiec.pl , w cenie 40 zł. Jest możliwość zamówienia z przesyłką drogą pocztową. Informacja pod numerem telefonu 507 793 404.