Kiedy o zmierzchu w Ciechanowcu rozbrzmiewa dźwięk ligawek to znak dla wszystkich, że zbliża się czas adwentu, a dla grających okazja do prób przed XXX Ogólnopolskim Konkursem Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu.
Pierwszy lokalny konkurs odbył się w 1974 roku, a już sześć lat później przekształcono go w Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich. Jego inicjatorem był wieloletni dyrektor i współzałożyciel Muzeum Rolnictwa Kazimierz Uszyński, którego imię nosi konkurs od 2006 roku. Ta coroczna adwentowa impreza podtrzymuje dawne tradycje gry na instrumentach pasterskich, a także promuje element regionalnego dziedzictwa w kraju i poza jego granicami.
Tegoroczny konkurs rozgrywany był w kilku kategoriach: gry na ligawce, na trombicie, na bazunie i innych instrumentach pasterskich oraz w dwóch kategoriach wiekowych - dzieci i dorośli. Do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 157 osób z różnych regionów Polski i zza granicy, w tym mieszkańcy Podlasia, Mazowsza, Podhala, Beskidu Śląskiego, Kaszubi z Kartuz, Litwini z Puńska, Białorusini (zespół „Rada”), zespół „Bacowskie Trio” ze Słowacji i Huculi z Putiły na Ukrainie.
I miejsca w konkursie z podziałem na poszczególne kategorie:
w kategorii ligawki – dorośli:
— Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca
— Teodor Niemyjski z Ciechanowca
w kategorii inne instrumenty – dorośli:
— Igor Hraško ze Słowacji
— Jurij Daszkiewicz z Ukrainy
— Bartłomiej Rybka z Koniakowa
w kategorii rogi pasterskie:
— Tadeusz Rucki z Koniakowa
w kategorii trombity – dorośli:
— Tadeusz Rucki z Koniakowa
w kategorii bazuny – dorośli:
— Grzegorz Choszcz ze Sznurek
w kategorii ligawki – dzieci:
— Paweł Przewoźnik z Kamieńczyka
w kategorii inne instrumenty – dzieci:
— Raimundas Wensławski z Puńska
w kategorii trombity – dzieci:
— Jan Zowada z Koniakowa
w kategorii bazuny – dzieci:
— Damian Bystroń z Chmielna