buy medication online
 
Golgota Wschodu - ocalić od zapomnienia Drukuj
23.09.2010.

 Golgota Wschodu - ocalić od zapomnienia

fot. Z. Poniatowski MPI

Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która jednocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.
Jan Paweł II

 
Słowa Papieża Jana Pawła II stały się mottem zainicjowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich ogólnopolskiej akcji "Katyń: Ocal od zapomnienia, posadź drzewko". W całej Polsce, w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, posadzonych zostanie 21.857 dębów upamiętniających 21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej wymordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina. Program "Katyń: Ocal od zapomnienia, posadź drzewko" ma na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie dębów pamięci – każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, ofiarę zbrodni katyńskiej. 

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu przyłączyło się do akcji i połączyło posadzenie dębów upamiętniających ppor. Stanisława Konopkę (s. Mateusza, ur. 20.07.1901 roku w Ciechanowcu, więźnia obozu w Kozielsku, zamordowanego w Katyniu w roku 1940) i post. Leonarda Odorkiewicza (s. Franciszka, ur. 11.07.1912 roku w Ciechanowcu, więźnia obozu w Ostaszkowie, zamordowanego w Kalininie (obecnie Twer) i pochowanego w mogile zbiorowej w Miednoje) oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z uroczystością poświęconą 71. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę i upamiętnieniu synów ziemi ciechanowieckiej zamordowanych w Katyniu i Twerze.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli członkowie ciechanowieckiego Koła Terenowego Związku Sybiraków z prezesem Januszem Niewiarowskim, oraz przedstawiciele rodzin pomordowanych. Ponadto w uroczystościach uczestniczyli: Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej bp. Stanisław Stefanek, który celebrował mszę św. w kościele pw. NMP z Fatimy w Ciechanowcu, Andrzej Kurpiewski sekretarz Województwa Podlaskiego, Daria Krystyna Sapińska radna Sejmiku Województwa Podlaskiego, przedstawiciele Rady Miejskiej w Ciechanowcu na czele z przewodniczącą Krystyną Olędzką, dowódca kompanii Wojska Polskiego w Plewkach kpt. Jerzy Kardasz, przedstawiciele Policji z Powiatowym Komendantem Policji inspektorem Andrzejem Popko, przedstawiciele Straży Pożarnej na czele z brygadierem Zbigniewem Zalewskim, przedstawiciele Nadleśnictwa Rudka, przedstawiciele oświaty i kultury, wójtowie okolicznych gmin, pracownicy Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu oraz inni zaproszeni goście.

W dalszej części uroczystości dr Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku przedstawił referat pt.  "17 września 1939 – wyzwolenie czy zniewolenie". W części artystycznej wystąpiła młodzież ciechanowieckiego gimnazjum z montażem słowno-muzycznym "Chcemy zachować pamięć”.

 
          Więcej zdjęć...
                 
Golgota Wschodu - ocalić od zapomnienia 

fot. Z. Poniatowski MPI


 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl