buy medication online
 
Uroczystości Bożego Ciała Drukuj
08.06.2010.

 Uroczystości Bożego Ciała

fot. Z. Poniatowski MPI

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana inaczej Bożym Ciałem, przypada zawsze w czwartek 60 dni po Wielkanocy.

Procesja ma przypomnieć, że Chrystus jest stale obecny pośród nas pod postacią chleba i wina. Stanowi również publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa – jest Jego adoracją, uwielbieniem i podziękowaniem. W Ciechanowcu uroczystości Bożego Ciała i procesje ulicami miasta, odbyły się w dwóch parafiach: pw. Trójcy Przenajświętszej i pw. Najświętszej Marii Panny z Fatimy.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ustanowiono w 1246 roku w Liege pod wpływem objawień św. Julianny z Cornillon. W 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus rozszerzył to święto na cały Kościół. Natomiast w Polsce po raz pierwszy wprowadził święto Bożego Ciała w 1320 roku biskup krakowski Nanker. W 1391 r. papież Bonifacy IX nakazał obchodzić Boże Ciało wszędzie, gdzie dotąd tego nie czyniono. Procesja została wprowadzona później niż sama uroczystość i początkowo miała charakter przede wszystkim adoracyjny — uczczenia Chrystusa pod postacią hostii. W XV wieku pojawił się dodatkowo motyw prośby o pogodę, urodzaj i odwrócenie klęsk. Wiele zwyczajów pozostało do dziś, w tym zwyczaj śpiewania początków Ewangelii przy czterech ołtarzach w liturgii średniowiecznej, który miał dać ludziom błogosławieństwo, czy też zanoszenie poświęconych brzozowych gałązek do domu co miało sprzyjać urodzajom, strzec przed niepowodzeniem i wszelkimi chorobami.

          Więcej zdjęć...
                 
Uroczystości Bożego Ciała 

fot. Z. Poniatowski MPI


 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl