buy medication online
 
Zbiórka darów dla powodzian Drukuj
29.05.2010.
 Harcerze zbierają żywność dla powodzian

fot. A. Kieliszek MPI

Podczas niedzielnej Mszy świętej w parafii pw. NMP z Fatimy proboszcz ks. Andrzej Polakowski wystąpił z apelem do parafian o pomoc dla powodzian.

Już po zakończeniu Mszy zgłosili się do księdza mieszkańcy oferując swoją pomoc. Jedni chcą pomagać finansowo, inni oferują pomoc w formie darmowych remontów domów powodzian, jeszcze inni obiecali darmowy transport darów dla powodzian. Burmistrz Ciechanowca zaoferował współpracę Urzędu Miejskiego. Mieszkańcy Ciechanowca chętnie pomagają „jest to dla nich normalne – naturalne wręcz” – powiedział ks. Polakowski, podharcmistrz, kapelan i instruktor Hufca ZHP im. gen. J. Bema w Ostrołęce i drużynowy drużyny „na próbie” z Ciechanowca.

Akcja zbierania darów miała rozpocząć się po 30 maja jednak okazało się, że pomoc potrzebna jest już teraz. Dlatego w środę, od wczesnych godzin rannych, postępując zgodnie z Prawem Harcerskim, które mówi, że „harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim”, harcerze z ciechanowieckiej drużyny ustawili się w kilku sklepach, aby zbierać żywność dla powodzian. Harcerze zbierali żywność także w czwartek i będą zbierali w sobotę – wiedzą, że jeden dzień to niewiele i chcą pomagać długofalowo.

Druh kapelan oraz burmistrz Ciechanowca skontaktowali się z wójtem Słubic w powiecie płockim, gdzie w ostatnią niedzielę przerwane zostały wały przeciwpowodziowe i zalanych zostało 11 miejsowości w gminie, 400 gospodarstw, ponad 1,4 tys. ludzi opuściło swoje domy, w których woda sięga aż po dachy.

Pierwszy transport darów dla powodzian dotarł do Słubic  w piątek po południu. Zawiezione zostały produkty spożywcze i woda. Na miejscu burmistrz Ciechanowca oraz osoby biorące udział w transporcie zobaczyli jaka jest sytuacja, jak rozdawana jest żywność i czego brakuje.

Jeżeli chodzi o żywność to potrzebna jest ta dla małych dzieci: kaszki, mleko dla niemowląt, obiadki w słoikach, zupki, soki, herbatki. Brakuje także pieluch w różnych rozmiarach. Inne produkty jak butelkowaną wodę, konserwy, makaron, pieczywo, olej, mąkę czy cukier powodzianie otrzymują już z całej Polski, w tym z Banków Żywności i tych artykułów mają wystarczającą ilość.

Zarówno pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. organizacji pozarządowych, który koordynuje tam akcję, jak i proboszczowie z obu parafii oraz harcerze podkreślają, że jak tylko woda opadnie najbardziej potrzebne będą wszelkie preparaty zawierające chlor przeznaczone do dezynfekcji, proszki do prania, mydła i inne środki czystości i higieny. Brakuje kaloszy, rękawic, ścierek, wiader, mopów, worków na śmieci.

Mieszkańcy zalanej części Słubic to rolnicy z małymi gospodarstwami. Uratowali część zwierząt gospodarskich, jednak teraz potrzebują dla nich paszy.  

Dary można przynosić na plebanię parafii pw. NMP z Fatimy.

Harcerze zbierają dary także w sklepach na terenie Ciechanowca:
1. Sklep spożywczy „Astoria”, pl. 3 Maja 4, Ciechanowiec
2. Sklep spożywczy "Kobus", pl. 3 Maja 12, Ciechanowiec
3. Sklep delikatesowy - "Jedność" Spółdzielnia Rolniczo-Spożywcza, pl. 3 Maja 23, Ciechanowiec
4. Market - "Złoty Kłos", ul. Drohicka 2, Ciechanowiec
5. Supermarket - M. Kamińska, ul. Kościelna 11, Ciechanowiec
6. Sklep "Szczęsny", ul. Mickiewicza 2, Ciechanowiec
7. Mini Market – Puchalscy, ul. Łomżyńska 68, Ciechanowiec

 
Akcja skierowana jest do mieszkańców całej Gminy Ciechanowiec i będzie prowadzona aż do odwołania.
           
                         
 Harcerze zbierają dary dla powodzian  

Harcerze zbierają dary dla powodzian

Harcerze zbierają dary dla powodzian

fot. A. Kieliszek MPI


 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl