buy medication online
 
Przyznano medale i nagrody im. Zygmunta Glogera Drukuj
26.10.2009.
 Przyznano medale i nagrody im. Zygmunta Glogera

Norbert Dariusz Tomaszewski - wyróżnienie 
fot. O. Tomaszewska MPI 

Działające w Łomży Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "Stopka" po raz dwudziesty przyznało medale i nagrody w Konkursie im. Zygmunta Glogera.

Jak powiedział Przewodniczący Kapituły, prof. Janusz Tazbir: "Są to nagrody za cywilizację terenu, za działalność naukową i popularyzatorską. Wyróżniamy wiele rzeczy, ale trzy wysuwają się na plan pierwszy: wszystkie prace pisane są językiem dostępnym dla wszystkich. To nagroda także za ten ferment intelektualny i nie chodzi tu o to, żebyśmy się we wszystkim ze sobą zgadzali. Polemizujmy, ale nie tak, jak obecnie polemizuje większość Polaków".

W dotychczasowej historii konkursu dwukrotnie wyróżniono osoby i instytucje związane z Ciechanowcem  - w 1987 roku otrzymał nagrodę specjalną dla animatorów życia kulturalnego doktor Paweł Olszewski a w 1988 roku Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka za działalność wystawienniczą, kulturalno-oświatową i naukowo-badawczą otrzymało nagrodę II stopnia.

W jubileuszowej, XX edycji Konkursu Glogerowskiego, Kapituła doceniła dorobek dwóch osób związanych z naszym miastem. Nagrodę II stopnia za badania dialektologiczne pogranicza polsko-wschodniosłowiańskiego otrzymała prof. Irena Cecylia Maryniak a wyróżnienie za badania monograficzne nad historią Ciechanowca i okolic Norbert Dariusz Tomaszewski.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Łomży w czasie Spotkań Glogerowskich, których ważnymi elementami były: sesja naukowa, w czasie której uczestnicy zastanawiali się „Co kochamy – Polacy w poszukiwaniu wartości”, promocja najnowszej publikacji "Stopki" zatytułowanej "Co kochamy?"  oraz wystawa plastyczna w Galerii Sztuki Współczesnej, prezentująca prace powstałe na plenerze pod takim samym tytułem, który odbył się w sierpniu w Ciechanowcu.

NAGRODA I stopnia: prof. dr hab. Piotr Eberhardt – za osiągnięcia w dziedzinie geografii kultury Europy Środkowo-Wschodniej.

NAGRODA II stopnia: red. Jerzy Domański – za wnoszenie fermentu intelektualnego do publicystyki politycznej; prof. dr hab. Irena Cecylia Maryniak – za badania dialektologiczne pogranicza polsko-wschodniosłowiańskiego.

NAGRODA III stopnia: dr Adam Wierciński – za troskę o należyty poziom wydawnictw naukowych i publicystycznych.

WYRÓŻNIENIA: Grzegorz Piotr Dudzik – za inicjatywy służące ożywieniu życia kulturalnego w rejonach podwarszawskich; Norbert Dariusz Tomaszewski za badania monograficzne nad historią Ciechanowca i okolic; ks. dr Mieczysław Józefczyk – za badania nad tradycjami kulturalnymi Elbląga i twórczy wkład w rozwój miasta.

NAGRODY HONOROWE: prof. Francis T. Borkowski – za osiągnięcia w dzie­dzinie popularyzacji polskiej tradycji muzycznej w Stanach Zjednoczonych; doc. Jana Raclavska – za budzenie zainteresowania polską kulturą na Śląsku Cieszyńskim.

 
Przyznano medale i nagrody im. Zygmunta Glogera

Przed pomnikiem Zygmunta Glogera
fot. O. Tomaszewska MPI


Przyznano medale i nagrody im. Zygmunta Glogera

Prof. Irena Cecylia Maryniak - nagroda II stopnia
fot. O. Tomaszewska MPI


Przyznano medale i nagrody im. Zygmunta Glogera

Norbert Dariusz Tomaszewski - wyróżnienie
fot. O. Tomaszewska MPI


Przyznano medale i nagrody im. Zygmunta Glogera

Laureaci Konkursu o Medal i Nagrodę im. Zygmunta Glogera
fot. O. Tomaszewska MPI

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl