buy medication online
 
Drewniany budynek mieszkalny z Ciechanowca wśród nagrodzonych Drukuj
07.10.2009.
 Drewniany budynek mieszkalny z Ciechanowca wśród nagrodzonych

Wyróżnienie - budynek mieszkalny z 1922 r. (Masiewo Stare gm. Narewka) fot. Z. Poniatowski MPI  

W Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom V Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w 2009 roku.

Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, a patronat nad tegoroczną imprezą objął Generalny Konserwator Zabytków.

Na konkurs wpłynęło 68 zgłoszeń z 84 budynkami z 26 gmin. Zgłaszane były także zespoły budynków i często ten zespół, a nie sam dom, przeważył o zajętym miejscu bądź wyróżnieniu. Członkowie jury podkreślili wyrównany poziom zgłoszeń, wśród których dominowały obiekty wiejskie, w szczególności budynki mieszkalne. Jury doceniło duszę tych budynków, czyli zachowanie dawnego wnętrza podtrzymującego lokalne tradycje. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, dyplomy, katalogi oraz tabliczki do powieszenia na domach, które mają informować o nagrodzie dla danego obiektu.

I miejsce zajął budynek mieszkalny z 1939 roku, stodoła, budynek inwentarski i spichlerz (Czyże). Trzy drugie miejsca komisja przyznała: budynkowi mieszkalnemu z 1867 roku (Makówka, gm. Narew), budynkowi mieszkalnemu z przełomu XIX/XX wieku (Lipszczany, gm. Lipsk) oraz budynkowi Muzeum Kultury Materialnej w Rybołach (gm. Zabłudów). 5 równorzędnych trzecich miejsc zajęły: budynek mieszkalny z przełomu XIX/XX wieku (ul. Świętojańska, Ciechanowiec), budynek mieszkalny z 1934 roku (Dobrowoda, gm. Kleszczele), budynek mieszkalny z 1905 roku (Chytra, gm. Hajnówka), budynek mieszkalny z 1952 roku (Czyże), budynek plebanii z lat 70-tych XIX wieku (ul. Mickiewicza, Puńsk). Dziesięć wyróżnień otrzymały: wiatrak typu holenderskiego z 1932 roku (Dubicze Tofiłowce, gm. Dubicze Cerkiewne), spichlerz – lamus plebański z przełomu XIX/XX wieku (Nowoberezowo, gm. Hajnówka), budynek mieszkalny z 1945 roku (Czyże), budynek mieszkalny z 1915 roku (Zajezierce, gm. Zabłudów), budynek mieszkalny z 1935 roku (Trywieża, gm. Hajnówka), stodoła (Ignacewo, gm. Stawiski), budynek mieszkalny z 1947 roku (Czyże), budynek mieszkalny z 1922 roku (Masiewo Stare, gm. Narewka), budynek mieszkalny z przełomu XIX/XX wieku, stodoła, spichlerz, obora z I połowy XX wieku (Skórzec, gm. Ciechanowiec), budynek mieszkalny z 1932 roku, stodoła (Kolonia Solniki, gm. Zabłudów).

To już piąta edycja konkursu, którego celem jest ochrona tradycyjnego, wiejskiego budownictwa drewnianego. Od tego czasu ocenionych zostało ponad 550 obiektów, jednak jak to podkreślił Antoni Mosiewicz, członek jury konkursowego i pracownik Muzeum „są niestety białe plamy” w województwie podlaskim wskazujące powiaty, które dotychczas nie zgłosiły ani jednego budynku. Jednak są powiaty i gminy, z których zgłoszeń jest coraz więcej. Wzrost zainteresowania konkursem przejawia we wzroście zgłoszeń indywidualnych. Dla porównania w tym roku takich zgłoszeń było 24, a rok temu tylko 2. Nadal dużą rolę w wyszukiwaniu ciekawych architektonicznie i dobrze zachowanych budynków drewnianych odgrywają pracownicy Urzędów Gmin i Urzędów Miejskich i za te zaangażowanie Antoni Mosiewicz skierował do nich szczególne podziękowania.

          Więcej zdjęć...

Drewniany budynek mieszkalny z Ciechanowca wśród nagrodzonych

II miejsce - budynek Muzeum Kultury Materialnej w Rybołach. 
fot. Z. Poniatowski MPI

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl