buy medication online
 
580 rocznica nadania praw miejskich i otwarcie hali sportowej Drukuj
07.10.2009.
 580 rocznica nadania praw miejskich i otwarcie hali sportowej

 Przekazanie Sztandaru
 fot. Z. Poniatowski MPI  

Pierwsze wzmianki o Ciechanowcu pojawiły się już w XIII wieku. Za datę nadania praw miejskich uznano rok 1429, na który datowany jest najstarszy, zachowany akt lokacyjny odnaleziony w Bibliotece Uniwersytetu w Wilnie przez historyka Tomasza Jaszczołta. Od daty wystawienia tego dokumentu minęło 580 lat.

Uroczystość z okazji obchodzonej rocznicy 580-lecia nadania praw miejskich miastu Ciechanowiec rozpoczęła się od otwarcia nowej, pełnowymiarowej hali sportowej przy ciechanowieckim Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. Inwestycja została zrealizowana ze środków unijnych, rządowych oraz gminnych i jej koszt wyniósł ponad 2 700 000 zł.
 
W uroczystościach udział wzięli: Honorowy Obywatel Miasta Ciechanowiec Józef Przesław – przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w latach 1964-72, a następnie naczelnik Urzędu Miasta i Gminy w Ciechanowcu w latach 1972-74, posłowie na Sejm RP Robert Tyszkiewicz i Jacek Bogucki, wiceminister Sportu i Turystyki Tomasz Półgrabski, Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, radna Sejmiku Województwa Podlaskiego Daria Krystyna Sapińska, pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. Orlika 2012 Piotr Bubela, zastępca dyrektora Wydziału Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Wychowania Bożenna Krystyna Krzesak-Mucha, liczni burmistrzowie i wójtowie, radni Rady Miejskiej w Ciechanowcu, przedstawiciele duchowieństwa, pracownicy oświaty, młodzież szkolna, poczty sztandarowe ciechanowieckich instytucji, stowarzyszeń, zakładów pracy i szkół oraz mieszkańcy Ciechanowca.
Jubileusz 580-lecia stał się okazją do nadania sztandaru Gminie Ciechanowiec, z czym związana była ceremonia podpisania Aktu Erekcyjnego Sztandaru i wbicia w drzewce pamiątkowych gwoździ. Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko przekazał sztandar pocztowi sztandarowemu, w którego skład weszli przedstawiciele Rady Miejskiej w Ciechanowcu, Urzędu Miejskiego i sołectw z terenu Gminy Ciechanowiec.

Z okazji 580-lecia otrzymania praw miejskich odbyła się sesja naukowa, na której referaty wygłosili historycy: Adam Czesław Dobroński – wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku, od lat zajmujący się historią Podlasia, Zbigniew Romaniuk – badacz historii Żydów na Podlasiu, Norbert Dariusz Tomaszewski – autor „Historii Ciechanowca do 1947 roku”, Tomasz Jaszczołt – zajmujący się głównie dziejami Podlasia w średniowieczu oraz Paweł Rychterski – urodzony ciechanowiecczanin, obecnie mieszkaniec Kostrzyna nad Odrą, przewodnik turystyczny specjalizujący się w turystyce fortecznej.

W programie artystycznym nawiązującym m.in. do starożytnych greckich Igrzysk Olimpijskich wystąpiła młodzież tutejszego gimnazjum, a całość uroczystości ubogaciła Orkiestra Dęta Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

          Więcej zdjęć...

580 rocznica nadania praw miejskich i otwarcie hali sportowej

Okolicznościową statuetkę z rąk Burmistrza Ciechanowca odebrał Wiceminister Sportu i Turystyki Tomasz Półgrabski  fot. Z. Poniatowski MPI

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl