buy medication online
Stanisław Karolkiewicz (1918-2009) Drukuj

Stanisław Karolkiewicz (1918-2009)Stanisław Karolkiewicz urodził się 21 sierpnia 1918 roku w Tworkowicach w gminie Ciechanowiec. Do szkoły powszechnej i gimnazjum uczęszczał w Drohiczynie.
   
Brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Po powrocie na Podlasie od jesieni 1939 działał w antysowieckiej partyzantce. Ujęty przez NKWD był więziony w Białymstoku i w Twierdzy Brzeskiej, aż do wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej. Podczas okupacji niemieckiej utworzył i wyszkolił w Ciechanowcu drużynę dywersyjną, był dowódcą pododdziału w VIII oddziale Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, dowódcą 1 kompanii 3 batalionu 77 pułku piechoty Armii Krajowej. Uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych na terenie Prus Wschodnich i Litwy Kowieńskiej.
   
Po zakończeniu wojny podjął konspirację w ramach WiN. Po aresztowaniu zimą 1945 roku więziony był przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Został skazany na karę 13 lat więzienia i osadzony w więzieniu we Wronkach.
   
Po zwolnieniu w 1954 roku rozpoczął pracę w Zjednoczonych Zakładach Gospodarczych “Inco”.
   
W 1985 inicjuje utworzenie działającej przy PAX Fundacji Ochrony Zabytków, która zajmowała się m.in. upamiętnianiem miejsc walki partyzanckiej, opieką nad grobami poległych żołnierzy konspiracji. W 1989 roku był współzałożycielem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w którym w latach 1995-2005 pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego. Od 2001 r. przewodniczył Federacji Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
   
Odznaczony został Orderem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński mianował go na stopień generała brygady.
   
Stanisław Karolkiewicz mimo, że po wojnie zamieszkał w Warszawie, zawsze pozostał wierny stronom rodzinnym. Już pracując w ZZG “Inco” pomagał przy tworzeniu Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, z którym ściślejszą współpracę nawiązał w czasie działalności w Fundacji Ochrony Zabytków. W uznaniu zasług 7 września 2002 roku Rada Miejska w Ciechanowcu nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Ciechanowca.

Stanisław Karolkiewicz, pseudonim "Szczęsny" zmarł 22 stycznia 2009 roku w Warszawie i został pochowany, z wojskowymi honorami, na cmentarzu na Starych Powązkach.

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński i prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Karolkiewicz podczas podpisania aktu erekcyjnego pomnika Stefana Roweckiego "Grota"

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński i prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Karolkiewicz podczas podpisania aktu erekcyjnego pomnika Stefana Roweckiego "Grota".
(zdj. PAP / Szymon Pulcyn)

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl