Spłynięcie po ulewnych deszczach do Nurca pokosów traw, ziemi, gnojowicy, nawozów chemicznych i innych zanieczyszczeń z zastoisk wodnych, spowodowało katastrofę ekologiczną. Pod wpływem wysokiej temperatury te naniesione materiały gniły i powodowały odtlenienie wody i śnięcie ryb.
W celu napowietrzenia wody użyte zostały pompy, skutery, łódź motorowa, jednak pomimo wysiłków, odłowionych zostało ok. 5,5 ton śniętych ryb, które zostały przewiezione do Zakładu Utylizacji w miejscowości Brzóski-Falki. Sanepid i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nadal prowadzą badania wody.
W związku z katastrofalnym pogorszeniem jakości wody w Nurcu oraz na zalewie w Ciechanowcu odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: dyrekcja Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku, przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, a także przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu, Przedsiębiorstwa Robót Komunalnych FARE, Koła wędkarskiego „Jazgarz” oraz Roman Murawski – właściciel elektrowni w Ciechanowcu.
Na spotkaniu ustalono, że woda z zalewu zostanie spuszczona. W tym celu podniesiono zapory na tamie w Ciechanowcu, Kuczynie i miejscowości Kostry-Podsętkowięta. Moment osuszenia zalewu zostanie wykorzystany do wykonania pomiarów geodezyjnych i podjęcia prac związanych z jego oczyszczaniem. Prace te będą finansowane przez Gminę Ciechanowiec, WZMiUW w Białymstoku oraz właściciela elektrowni. Pomoc finansową w realizacji tego przedsięwzięcia obiecał WFOŚiGW.
W imieniu Burmistrza Ciechanowca serdecznie dziękujemy pracownikom Gospodarstwa Pomocniczego przy Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku, strażakom, wędkarzom, pracownikom PRK FARE i licznym wolontariuszom, którzy wzięli udział w akcji oczyszczania rzeki i zalewu ze śniętych ryb.
Przypominamy, że aż do odwołania na rzece Nurzec obowiązuje zakaz kąpieli i pojenia zwierząt.





 |