buy medication online
 
Konfederaci barscy w Ciechanowcu - V Zajazd wysokomazowiecki Drukuj
14.07.2009.

Odbywająca się w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka sobotnia sesja popularno-naukowa pt. “Konfederacja barska na Mazowszu i Podlasiu” przybliżyła słuchaczom regionalne wydarzenia z lat 1768-1772 oraz postać marszałka łomżyńskiego Kazimierza Pułaskiego. A w niedzielę wysokomazowieckie oddziały konfederatów barskich stoczyły z okupującymi Rzeczpospolitą wojskami ostatni bój o niepodległość. 

Po pokazach fechtunku, musztry, strzelania z broni palnej, szlacheckich obyczajów i konnych pokazów walki, najmłodsi konfederaci podjęli próbę porwania króla Stanisława Augusta. Niestety, dzięki nieprzeciętnym zdolnościom dyplomatycznym królowi udało się zbiec i doszło do konfrontacji zbrojnej. Po wymianie salw armatnich pomiędzy wojskami pruskimi, rosyjskimi i konfederatami walczącymi pod wodzą Kazimierza Pułaskiego, wśród dymów, które spowiły pole bitwy doszło do walki wręcz pomiędzy polską szlachtą i żołnierzami wojsk zaborczych. Po początkowych sukcesach konfederaci ponieśli klęskę, a marszałek łomżyński został zmuszony do ucieczki z kraju.

Spektakl na kanwie sztuki Nikołaja Gogola “Ożenek” wprowadzając publiczność w czasy dominacji carskich urzędników, zakończył V Zajazd wysokomazowiecki.
 
        Więcej zdjęć...
Konfederaci barscy w Ciechanowcu - V Zajazd wysokomazowiecki
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl