buy medication online
 
Pożegnaliśmy Honorowego Obywatela Ciechanowca Stanisława Karolkiewicza Drukuj
30.01.2009.
Pożegnaliśmy Honorowego Obywatela Ciechanowca Stanisława Karolkiewicza
Honorowy Obywatel Ciechanowca generał brygady Stanisław Karolkiewicz, pseudonim "Szczęsny", żołnierz Armii Krajowej, działacz organizacji Wolność i Niezawisłość, współzałożyciel Światowego Związku Żołnierzy AK został 29 stycznia 2009 roku pochowany, z wojskowymi honorami, na Starych Powązkach w Warszawie.
   
Przed ceremonią pogrzebową biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski odprawił mszę św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i w kazaniu przybliżył bogaty życiorys zmarłego generała. Podkreślając jego zasługi powiedział, że: “Ucząc się od niego sztuki życia, naśladując jego przykład, kontynuując jego wysiłki, możemy sprawić, że jego życie, wierność i służba nadal przynosić będą dobre owoce.”
   
Minister Władysław Stasiak z Kancelarii Prezydenta odczytał wystosowany do uczestników uroczystości list Lecha Kaczyńskiego, w którym Prezydent podkreślił hart ducha, patriotyzm i niezłomną postawę zmarłego.  
   
Na cmentarzu na Starych Powązkach generała pożegnała rodzina, licznie zgromadzeni kombatanci i delegacje miast, których był Honorowym Obywatelem – Ciechanowca i Drohiczyna.
   
Stanisław Karolkiewicz urodził się 21 sierpnia 1918 roku w Tworkowicach w gminie Ciechanowiec. Do szkoły powszechnej i gimnazjum uczęszczał w Drohiczynie. 
   
Brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Po powrocie na Podlasie od jesieni 1939 działał w antysowieckiej partyzantce. Ujęty przez NKWD był więziony w Białymstoku i w Twierdzy Brzeskiej, aż do wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej. Podczas okupacji niemieckiej utworzył i wyszkolił w Ciechanowcu drużynę dywersyjną, był dowódcą pododdziału w VIII oddziale Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, dowódcą 1 kompanii 3 batalionu 77 pułku piechoty Armii Krajowej. Uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych na terenie Prus Wschodnich i Litwy Kowieńskiej. 
   
Po zakończeniu wojny podjął konspirację w ramach WiN. Po aresztowaniu zimą 1945 roku więziony był przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Został skazany na karę 13 lat więzienia i osadzony w więzieniu we Wronkach. 
   
Po zwolnieniu w 1954 roku rozpoczął pracę w Zjednoczonych Zakładach Gospodarczych “Inco”.
   
W 1985 inicjuje utworzenie działającej przy PAX Fundacji Ochrony Zabytków, która zajmowała się m.in. upamiętnianiem miejsc walki partyzanckiej, opieką nad grobami poległych żołnierzy konspiracji. W 1989 roku był współzałożycielem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w którym w latach 1995-2005 pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego. Od 2001 r. przewodniczył Federacji Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. 
   
Odznaczony został Orderem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński mianował go na stopień generała brygady.
   
Stanisław Karolkiewicz mimo, że po wojnie zamieszkał w Warszawie, zawsze pozostał wierny stronom rodzinnym. Już pracując w ZZG “Inco” pomagał przy tworzeniu Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, z którym ściślejszą współpracę nawiązał w czasie działalności w Fundacji Ochrony Zabytków. W uznaniu zasług 7 września 2002 roku Rada Miejska w Ciechanowcu nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Ciechanowca.
   
Msza św. za duszę śp. Stanisława Karolkiewicza odbędzie się w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu 1 lutego 2009 roku o godz. 10.00.

          Więcej zdjęć...

Zmarła Krystyna Marszałek-Młyńczyk – Honorowy Obywatel Ciechanowca
 

 

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl