buy medication online
 
90 rocznica odzyskania niepodległości Drukuj
13.11.2008.

11 listopada w całej Polsce obchodzona była 90 rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
   
Odzyskiwanie niepodległości po latach zaborów było procesem stopniowym, więc wybór daty 11 listopada był arbitralny, prawdopodobnie kierowano się zbiegiem wydarzeń na świecie i w Polsce. Tego dnia podpisano akt kapitulacji Niemiec, kończący I wojnę światową, a w Polsce nastąpiło przekazanie przez Radę Regencyjną władzy nad siłami zbrojnymi Józefowi Piłsudskiemu.
   
Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono ustawą z 1937 roku, i do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono je tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Po II wojnie światowej przywrócono je dopiero ustawą Sejmu IX kadencji w 1989 roku. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
   
90 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była doskonałą okazją do przekazania młodemu pokoleniu faktów z historii oraz nauki patriotyzmu. Ciechanowieckie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się akademią przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu. Po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, licznie zgromadzone poczty sztandarowe i delegacje ciechanowieckich przedsiębiorstw i instytucji przemaszerowały pod Pomnik Nieznanego Żołnierza u zbiegu ulic Wińskiej i Sienkiewicza.
   
Stajemy dzisiaj, w dniu 90-tej rocznicy odzyskania niepodległości, do uroczystego Apelu, aby oddać hołd wszystkim Rodakom walczącym o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą. Chylimy sztandary i oddajemy cześć Tym, dzięki, którym po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili z trudem odzyskanej niepodległości płacąc za nią własną krwią i młodym życiem. Wzywam wszystkich Was... - tymi słowami rozpoczął się Apel Poległych, po którym kwiaty pod Pomnikiem złożyli przedstawiciele samorządowych władz gminnych i powiatowych, ciechanowieckich szkól, organizacji społecznych i politycznych oraz zakładów pracy. W czasie uroczystości przemówienie wygłosił Burmistrz Ciechanowca oraz odczytano list Prezydenta RP wystosowany z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 

         Więcej zdjęć...

90 rocznica odzyskania niepodległości
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl