buy medication online
 
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Ciechanowcu Drukuj
06.05.2008.

                                                       

Byle razem, ramię w ramię,
A wszystko zło się przełamie.
Zapamiętajże narodzie:
"W waśni zguba, siła w zgodzie".

 

 autor nieznany - Trzeci Maja


3 maja 1791 roku – jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, już 2 dni później został ustanowiony dniem świątecznym, ale obchodzony był tylko raz, w 1792 roku. Podczas rozbiorów obchody Święta Konstytucji 3 Maja były zakazane, wznowiono je w II Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej, po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 roku, zostało zniesione i dopiero w 1990 roku przywrócono je jako Święto Narodowe Trzeciego Maja.
   
Mimo tego, że obowiązywała tylko rok, mimo rozbiorów, pamięć o Konstytucji 3 Maja, która była ukoronowaniem wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze, przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa.
   
Tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Ciechanowcu upływały pod hasłem: “Byle razem, ramię w ramię, a wszystko zło się przełamie”, które pojawiło się w widowisku przygotowanym przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu i do którego nawiązał burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko w swoim wystąpieniu.
   
W czasie uroczystości – najpierw akademii w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu, potem mszy świętej w intencji Ojczyzny, celebrowanej przez księdza prałata Kazimierza Siekierko w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej – spotkali się przedstawiciele całego naszego społeczeństwa. Kulminacja nastąpiła pod pomnikiem papieża Jana Pawła II, gdzie delegacje stowarzyszeń i zakładów pracy złożyły kwiaty. Po przemówieniu Burmistrza i występie Orkiestry Dętej COKiS-u, obchody zakończył przejazd wozów bojowych ciechanowieckich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

         Więcej zdjęć...

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Ciechanowcu
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl