buy medication online
 
Wiosenne Targi w Szepietowie Drukuj
17.04.2008.

W sobotę i niedzielę 19 i 20 kwietnia na terenach Agroareny Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyły się XIV Wiosenne Targi Ogrodnicze. Szepietowskie targi na które po raz czternasty swoją ofertę zaprezentowały firmy ogrodnicze i szkółkarskie z kraju i regionu, odwiedziło około 20 tysięcy osób.
   
Do Szepietowa na Targi chętnie przyjeżdżają wystawcy z całej Polski. Również w tym roku ponad 100 renomowanych firm z kraju: Gniezna, Mińska Mazowieckiego, Piotrkowa Kujawskiego, Chełmna, a także regionu oferowało swoje towary. Drzewa i krzewy ozdobne są elementami, które organizują przestrzeń w ogrodzie, a ich doskonałym uzupełnieniem mogą być byliny i rośliny cebulowe. Na targach w Szepietowie można nabyć różnorodne i wartościowe nasadzenia do naszych ogrodów.
   
Gospodarstwo Cztery Pory Roku Państwa Grzymałów oferowało swoim klientom bogaty wybór drzew i krzewów ozdobnych. Dla wymagających klientów, którzy poszukują nowych odmian roślin, dzięki którym ich ogrody będą wyjątkowe i niepowtarzalne przygotowali bogatą ofertę drzew i krzewów liściastych. Na wiosenne targi do Szepietowa przywieźli głóg dwuszyjkowy, który może wzbogacić niejeden ogród, a także drzewo Platan klonolistny, który był hitem jesiennych targów i został wyprzedany już pierwszego dnia. „Zielony Ogród” Marii Poliwodzińskiej oferowało duży asortyment najnowszych odmian lilii, a także wielobarwne byliny i cebule kwiatowe. Rośliny cebulowe są bardzo cenną grupą roślin w ogrodach, gdyż zaczynają kwitnąć już wczesną wiosną i zdobią ogród aż do jesieni. Bogaty wybór cebul, bulw i kłączy kwiatowych oferowało Gospodarstwo Ogrodnicze „EDEN”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się jabłoń rajska, sosna wejmutka oraz nowe, szczepione odmiany jałowców, klonów i berberysów.
   
Na targach nie brakowało także sprzętu i narzędzi do pielęgnacji ogrodów, nasion kwiatów, warzyw i ziół. Bogato przedstawiono architekturę ogrodową; drewniane wyroby do wykorzystania przy urządzaniu miejsc rekreacyjnych w zagrodzie jak: altanki, pergole, ławeczki, stoliki i huśtawki. Firma Contractus z Sokółki prezentowała maszyny do pielęgnacji terenów zielonych marki John Deere.
   
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego od lat współpracuje z Łotewskim Ośrodkiem Doradztwa i Wsparcia Szkolenia Rolniczego. Specjalnymi gośćmi XIV Wiosennych Targów Ogrodniczych byli doradcy z Łotwy. 30-osobowa grupa doradców rolnych z Łotwy wraz z dyrekcją uczestniczyła w wiosennej imprezie w Szepietowie, a także spotkała się z doradcami PODR. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zorganizowane po raz trzeci Forum Rolnicze, na którym poruszono aktualne tematy nurtujące podlaskich rolników. Forum otworzył Sławomir Gromadzki, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy jednostek i organizacji związanych z rolnictwem, posłowie oraz najlepsi podlascy rolnicy.
   
W sobotę, pierwszego dnia targów odbył się wykład Ochrona roślin uprawowych a bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów, a także prezentacja filmów instruktażowych z zakresu cięcia i ochrony roślin sadowniczych. Można było zobaczyć jak prawidłowo ciąć jabłonie, czereśnie oraz przeprowadzić wiosenną lustrację w sadach. W niedzielę przeprowadzony został pokaz florystyczny – Wiosną i dom rozkwita, na którym zainteresowani zapoznali się z niektórymi kwiatami, roślinami i materiałami używanymi we florystyce, a także poznali zasady układania kompozycji kwiatowych oraz najnowsze trendy w bukieciarstwie.
   
Targom towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego. Wystawcy prezentowali oryginalne wyroby z drewna, słomy, wikliny, chrustu brzozowego itp. Na kiermaszu z książkami można było nabyć literaturę fachową i wydawnictwa PODR. Był duży wybór literatury dotyczącej zakładania i pielęgnacji ogrodów, ochrony roślin ozdobnych i warzyw oraz cięcia i formowania roślin.
W programie przewidziano również doradztwo w zakresie płatności bezpośrednich, funduszy na rozwój obszarów wiejskich i innych tematów związanych z rolnictwem, ogrodnictwem, ekologią i agroturystyką. Czynny był punkt informacyjny PODR, ARiMR, ARR, KRUS, Instytutu Ochrony Roślin.
   
W niedzielę, drugiego dnia targów rozstrzygnięto konkurs na „Najatrakcyjniejsze Stoisko”. Komisja pod przewodnictwem Marka Skarżyńskiego zastępcy dyrektora PODR w składzie Irena Kaus, Alina Maciąg i Janina Włostowska za Hit Targów uznała tuję Szmaragd – najlepiej sprzedające się nasadzenie na tegorocznych targach. Tuja oferowana była na stoisku firmy EDEN Zdzisława Kaczyńskiego z Woli Zambrowskiej. Za „Najatrakcyjniejsze stoisko”, zaaranżowane w formie ogrodu, puchar dyrektora PODR otrzymało Gospodarstwo Rolne i Ogrodnicze „Cztery Pory Roku” Mirosławy i Jerzego Grzymałów z Łomży. Puchar dyrektora PODR za „Najbogatszą ofertą” przyznano Gospodarstwu Szkółkarskiemu Roberta i Anny Morzych z Siemiatycz. Zaprezentowana oferta wyróżniała się bogactwem odmian materiału szkółkarskiego liściastego i iglastego.
   
W województwie podlaskim największe imprezy wystawiennicze odbywają się w PODR Szepietowo. Następna, na którą zapraszają organizatorzy to Zielona Gala połączona z obchodami jubileuszu 60-lecie doradztwa rolniczego w Polsce północno-wschodniej. Impreza odbędzie się w dniach 24-25 maja. Serdecznie zapraszamy do zielonego Szepietowa.

        
                                                                              

Anna Gąsowska
PODR Szepietowo


Wiosenne Targi w Szepietowie
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl