buy medication online
 
Dzień Patrona Szkoły w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Drukuj
10.03.2008.

                                 

Wielki to grzech nie umieć spostrzec własnego szczęścia

 

 Jarosław Iwaszkiewicz


Nadanie imienia Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu nastąpiło 2 czerwca 1981, jednak Dzień Patrona Szkoły obchodzony jest w rocznicę śmierci Jarosława Iwaszkiewicza 2 marca. W tym roku Dzień Patrona Szkoły został połączony z Dniem Kobiet, a uroczysty apel odbył się 7 marca.
   
Inscenizację prezentującą postać i dorobek Jarosława Iwaszkiewicza przygotowali uczniowie klas IIb i IIc. Na potrzeby przedstawienia jeden z uczniów podjął się zagrania roli Jarosława Iwaszkiewicza, dzięki czemu w 28 rocznicę śmierci patrona szkoły można było zobaczyć „wywiad z Iwaszkiewiczem na żywo”. Pokaz fragmentu filmu Panny z Wilka w reżyserii Andrzeja Wajdy zakończył oficjalną część akademii.
   
Z okazji Święta Kobiet panowie przygotowali program rozrywkowy, w ramach którego swoje umiejętności wokalne, taneczne i aktorskie zaprezentowały szkolne zespoły. Kabaret „Naszych Panów” pokazał satyryczny, niestety często prawdziwy, obraz mężczyzn, czym wzbudzał mieszane uczucia wśród zebranej publiczności.
   
Po obejrzeniu części artystycznej, nie można nie zgodzić się ze słowami wychowawczyń obu klas Ewy Radziszewskiej i Hanny Wincenciak, które zgodnie stwierdziły, że „chociaż uczniowie nie są profesjonalnymi aktorami to jednak starają się”. Publiczność doceniła ich starania dużymi i zasłużonymi brawami, więc kto wie, może w przyszłości nasze Liceum będzie mogło szczycić się kolejnym absolwentem - aktorem.

Rys biograficzny Jarosława Iwaszkiewicza
   
Jarosław Iwaszkiewicz urodził się 20 lutego 1894 we wsi Kalnik na Kijowszczyźnie. Zmarł w Warszawie 2 marca 1980 r. w wieku 86 lat.
   
Współtwórca grupy poetyckiej Skamander, współpracownik Wiadomości Literackich, wieloletni redaktor naczelny Twórczości. Był jednym z twórców eksperymentalnego teatru „Elsynor” (1921). Był nie tylko poetą, pisał też prozę, artykuły, sztuki, scenariusze, recenzje oraz eseje. Był autorem librett do Króla Rogera K. Szymanowskiego oraz baletu Zabawy w Lipinach Z. Mycielskiego. Pisywał recenzje muzyczne. Był też aktorem i tłumaczem. Działał również w wielu instytucjach literackich i artystycznych (W latach 1945-46, 1947-49 i 1959-80 pełnił funkcję prezesa Związek Literatów Polskich).
   
Iwaszkiewicz tworzył własną wizję świata, począwszy od świata poetycko-baśniowego po wizje świata dotkniętego kryzysem kultury i cywilizacji, pełnego sprzeczności, targających również bohaterami. Była to wizja świata, którego nie da się w pełni poznać ani zrozumieć.
   
Najbardziej znane dzieła Iwaszkiewicza to: „Oktostychy” (1919), „Panny z Wilka” (1933), „Brzezina” (1933), „Lato w Nohant” (1936), „Młyn nad Utratą” (1936), „Sława i chwała” (1956-1962), „Kochankowie z Marony” (1961), „Kosmogonia” (1967). Napisał monografię Chopina (1938, wydanie nowe 1976), Bacha (1951) oraz trzy studia o Szymanowskim.
   
Iwaszkiewicz był również autorem scenariuszy do filmów: Nad Niemnem (1939, pierwsza wersja), Dom na pustkowiu (1950) w reżyserii Jana Rybkowskiego. Na podstawie opracowań literackich Iwaszkiewicza zrealizowano filmy: Brzezina (1970) w reżyserii Andrzeja Wajdy, Kochankowie z Marony (1966) w reżyserii Jerzego Zarzyckiego, Matka Joanna od Aniołów (1961) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza ( film ten zdobył prestiżową nagrodę w Cannes i dał reżyserowi międzynarodowy rozgłos, wywołał także skandal. Polski Episkopat uznał film, na podstawie opowiadania Iwaszkiewicza, za antyreligijny) oraz Panny z Wilka (1979) w reżyserii Andrzeja Wajdy - w tym filmie Iwaszkiewicz zagrał samego siebie.
   
Przed wojną pracował w Wydziale Prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W 1950 był delegatem na II Światowy Kongres Pokoju, a od 1952 przez wiele kadencji posłował na sejm PRL. Za swoją działalność literacką i polityczną otrzymał wiele nagród i odznaczeń (m.in. tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego (1971) i Jagiellońskiego (1979); Nagrodę im. Wapcarowa oraz "Premio Mondello" za Ogrody) .
   
Muzeum życia i twórczości Jarosława Iwaszkiewicza (Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów) znajduje się w willi Stawisko w Podkowie Leśnej. Jego grób znajduje się w Brwinowie pod Warszawą.

Dzień Patrona Szkoły w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych

Dzień Patrona Szkoły w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych

Dzień Patrona Szkoły w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych

Dzień Patrona Szkoły w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl