buy medication online
 
Laureaci III Konkursu na najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego Drukuj
10.12.2007.

Rozdano nagrody w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka III Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.
   
W tegorocznym konkursie wzięło udział 110 obiektów z 11 powiatów. Osiemnaście zgłoszonych do konkursu budynków powstało w wieku XIX, pozostałe są z XX wieku – najwięcej z lat 1919 – 1945. W konkursie przede wszystkim uczestniczyły budynki mieszkalne należące do prywatnych właścicieli, kilka budynków gospodarczych oraz wiatrak, młyn, suszarnia tytoniu, apteka szkoła, świetlice wiejskie, plebanie, wikarówka i budynek urzędu gminy.
   
Jury, które odwiedziło i oceniło wszystkie zgłoszone budynki, wybierając nagrodzonych kierowało się głównymi założeniami konkursu – ochroną wielokulturowego krajobrazu charakterystycznego dla naszego województwa, docenieniem wysiłków włożonych w utrzymanie ich wartości zabytkowej przez właścicieli, promowaniem umiejętnej adaptacji wnętrz do wymogów współczesności przy zachowaniu walorów zabytkowych.
   
I miejsce przyznano wiatrakowi typu holenderskiego z przełomu XIX/XX wieku z os. Zapiecek, wieś Studzianki w gminie Wasilków, trzy II miejsca otrzymały: stodoła, spichlerz i budynek inwentarski z końca XIX wieku z Leszni w gminie Suraż; budynek mieszkalny z dwoma budynkami gospodarczymi z 1946 roku w Zelwie w gminie Giby i budynek mieszkalny z 1936 roku ze wsi Siwiki w gminie Zbójna. Przyznano także pięć III miejsc za budynki mieszkalne: z 1920 roku w Krasnem w gminie Lipsk; z 1955 roku w Ciełuszkach w gminie Zabłudów; z 1915 roku w Nowoberezowie w gminie Hajnówka; z 1947 roku w Czyżach i z 1913 roku w Radziszewie-Królach w gminie Ciechanowiec.
   
Właściciele nagrodzonych obiektów otrzymali nagrody z rąk Marszałka Województwa Podlaskiego Dariusza Piontkowskiego w czasie uroczystego podsumowania konkursu, jakie odbyło się 8 grudnia 2007 roku w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu.

Laureaci III Konkursu na najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego

Laureaci III Konkursu na najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego

Laureaci III Konkursu na najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego

 
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl