buy medication online
 
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny Drukuj
02.11.2007.

                                                                     

W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki - znak żałoby.

 

 W. Broniewski "Zaduszki"


W polskiej tradycji 1 i 2 listopada są dniami wspominania tych, którzy odeszli, lecz zostawili niezatarty ślad w naszej pamięci - rodzice, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi, obrońcy ojczyzny - żołnierze, powstańcy, ofiary straceń. W tych dniach odwiedzamy ich mogiły i zapalamy znicze - symbole pamięci.
   
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, są dwoma różnymi świętami. Przypadający na 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych wyraża powszechne powołanie do świętości i w kościele katolickim jest jednym z najbardziej radosnych dni - oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i tym nieznanym z imienia. Obchodzony 2 listopada Dzień Zaduszny to dzień poświęcony modlitwom za osoby zmarłe. Razem jednak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. 

W dawnych czasach poprzez modlitwy i jałmużny dla ubogich wierni starali się nieść pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu. Tradycje te przetrwały - w formie rozdawnictwa chleba ubogim przed kościołami i cmentarzami w Dzień Zaduszny - aż do XX wieku. Do dzisiaj przetrwał jedynie zwyczaj odwiedzania w tym dniu grobów, zapalania lampek i świec.


Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny


 
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl