buy medication online
 
Zielona Gala w Szepietowie Drukuj
28.05.2007.

W dniach 26-27 maja 2007 roku Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował w Szepietowie imprezę doradczo-promocyjną ZIELONA GALA, na której w atrakcyjny sposób zaprezentowano technologie zbioru zielonek i wyrobu pasz. Patronat nad nią sprawował Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Schabieński oraz Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku. W ciągu dwóch upalnych dni przewinęło się przez stoiska wystawowe i pola pokazowe około 20 tysięcy osób.
   
W województwie podlaskim jest ponad 450 tys ha użytków zielonych. Hodowcy utrzymują 700 tys sztuk bydła. Rocznie z jednego ha użytków rolnych produkuje się tu 1 482 litry mleka, podczas gdy średnia krajowa wynosi zaledwie 728 litrów. 

Rolnicy mogli dowiedzieć się o zaletach i wadach niektórych technik uprawowych, sposobach zbioru, przerobu i przechowania pasz z użytków zielonych. Pożyteczny wykład na ten temat wygłosił doc dr hab. Zbigniew Wasilewski z Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach. Mieszanki traw ze schodowym systemem korzeniowym omówił Przemysław Sowul.

Praktyczną prezentacją postępu technologicznego stały się pokazy nowoczesnych maszyn i sprzętu. Rozpoczęły się one od skoszenia traw, po czym nastąpiło przetrząsanie, zgrabianie, belowanie i owijanie folią. Do pokazów Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego „użyczył” 8 ha upraw zielonych. Rolnicy mogli porównać pracę 15 kosiarek, 9 przetrząsaczy, 9 pras zwijających, 3 przyczepy zbierające do kiszonek, 4 owijarki, ładowacz teleskopowy. 

Pokazay przeprowadzili najwięksi lokalni i niektórzy krajowi dystrybutorzy oraz producenci prezentowanych maszyn i sprzętu. Są to: ADLER AGRO z Białegostoku, AGROMA Białystok, AGROTECHNIKA z Białej Podlaskiej, BELIMA z Łap, CONTRACTUS z Sokółki, Dom Handlowy Korbanków z Tarnowa Podgórnego, EDMASZ z Wysokiego Mazowieckiego, FARMTRADE ze Stanisławowa, FARMTRAC z Mrągowa, JFC Polska z Dąbrówki, AgroRolnik ze Śniadowa, PRIMATOR z Czyżewa i SAMASZ z Białegostoku.

W konkursie HIT IMPREZY ZIELONA GALA 2007 nagrodzono pucharami:
1.Urządzenie MAMMUT produkcji austriackiej do wykonywania pryzm z sianokiszonek i kukurydzy, prezentowane przez firmę ADLER AGRO Sp.z o.o. w Białymstoku.
2. Kosiarka dyskowa czołowa KDF 390 produkowana przez firmę SaMasz z Białegostoku
  
Nie nudziły się osoby towarzyszące, na które czekało kilkadziesiąt stoisk z atrakcjami. Były sery korycińskie, znakomite miody, oraz smakołyki kuchni regionalnej. Nie brakowało kwiatów, roślin skalniakowych i iglaków do ogródka i na balkon. Ponad tym wszystkim unosił się aromat koszonej łąki i schnących traw.

                                                                           

Jan Podziewski
PODR SzepietowoZielona Gala w Szepietowie
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl