buy medication online
 
Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
04.05.2007.

3 maja to jedna z ważniejszych dat w polskim kalendarzu. Tego dnia, 216 lat temu Sejm Wielki Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalił Ustawę Rządową, zwaną po dzień dzisiejszy Konstytucją 3 Maja. Od 1990 roku 3 maja obchodzony jest jako Święto Narodowe. W Ciechanowcu, jak co roku, miały miejsce uroczystości miejskie, upamiętniające to wydarzenie.
   
Tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja miały tradycyjnie uroczysty charakter. Rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej, którą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Prałat Kazimierz Siekierko. Po nabożeństwie, przy dźwiękach Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu nastąpił przemarsz wszystkich zebranych pod pomnik Papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz gminnych i powiatowych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wiązanki kwiatów. 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko. Uroczystość zakończył występ Orkiestry Dętej COKiS.

Tekst wystąpienia Burmistrza Ciechanowca

Szanowni Goście, Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Ciechanowiec!
Spotykamy się tu pod pomnikiem Wielkiego Polaka, który na naszych oczach napisał jeden z najpiękniejszych rozdziałów historii Polski i wpisał się na wieki w historię powszechną narodów świata. Pamięć o papieżu Janie Pawle II jest jeszcze bardzo żywa i mimo, że upłynęły już dwa lata od jego śmierci, jego dzieło wciąż się rozwija a słowa brzmią w naszych uszach. To nie przypadek, że 216 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w Ciechanowcu obchodzimy u stóp pomnika papieża Polaka, który wstrząsnął naszą współczesną historią nie mniej niż Ustawa Rządowa z roku 1791 wstrząsnęła rzeczywistością osiemnastowiecznej Polski rozdzieranej przez sąsiednie mocarstwa i niezgodę narodową. Konstytucja obowiązywała tylko przez rok i zaprzepaszczona została Polskimi rękoma przez niesławną konfederację Targowicką. 

Przez tyle już lat rocznica uchwalenia Konstytucji jest dla kolejnych pokoleń Polaków okazją do patriotycznej zadumy nad przeszłością, ale też refleksji nad Rzeczpospolitą teraz i nad naszą Małą Ojczyzną. Przez wszystkie te lata uświadamialiśmy sobie, że największym dobrem budującym przyszłość narodu jest zgoda i jedność. Pomimo, że różnimy się poglądami, cel mamy jeden – chodzi o to, aby żyło nam się lepiej i normalniej. Problemów w naszej małej gminie nie brakuje, a każdy dzień przynosi nowe. Brakuje miejsc pracy, zagrożona jest przyszłość szpitala, którego mury pamiętają czasy jeszcze sprzed Konstytucji 3 Maja, wiele dróg i ulic potrzebuje twardej nawierzchni. Żeby móc pokonywać te i inne wyzwania potrzebujemy współpracy wszystkich grup i jednostek, bo wspólnie stanowimy siłę, która może zmieniać rzeczywistość. W pojedynkę, każdemu z nas trudno będzie coś osiągnąć.
   
W wigilię święta św. Floriana nie sposób zapomnieć o innej pięknej rocznicy. W tym roku mija 99 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowcu. Za rok świętować będziemy 100 lat działania tej jakże ważnej i potrzebnej nam wszystkim instytucji. Gratuluję wszystkim obecnym Druhom strażakom, wraz ze wspaniałą orkiestrą strażacką, której pozazdrościć nam może wiele większych miast. Za wiele lat ofiarnej pracy dziękuję strażakom emerytowanym i składam hołd tym, którzy przez minione 99 lat stali na straży bezpieczeństwa naszego mienia, zdrowia i życia.

Na koniec chciałbym jeszcze wrócić do słów papieża Jana Pawła II z Placu Zwycięstwa w Warszawie. Wszyscy pamiętamy ten dreszcz, który towarzyszył największemu wezwaniu Ducha św. w historii naszego narodu. Wszystko co się wydarzyło w Polsce od tamtej chwili świadczy, że Duch św. rzeczywiście odnawia oblicze naszej ziemi i wierzę, że pomimo wielu podziałów i różnic jakie od lat dzielą nasze środowisko w sprawach ważnych zapanuje u nas zgoda i jedność i nikt nie będzie nas dzielił.


 
Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja

 
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl