buy medication online
 
Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja Drukuj
30.04.2007.

XVIII- wieczna Rzeczpospolita Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej była jedną z największych potęg europejskich i największym krajem w Europie, teraz osłabiona m.in. nadużywaniem liberum veto oraz I rozbiorem (1772) dojrzała do podjęcia poważnych reform.
   
Okazja ku temu nadarzyła się w czasie obrad sejmu zebranego w 1788 roku, którego prace zostały przedłużone o dwa lata – stąd nazwa, pod którą przeszedł do historii: Sejm Czteroletni. Druga nazwa - Sejm Wielki , wzięła się z tego, że sejm obradował w podwójnym składzie. 

3 maja 1791 roku Sejm Rzeczypospolitej przyjął, w atmosferze zamachu stanu, Ustawę Rządową, nazwaną później Konstytucją 3 Maja. Konstytucja została formalnie wpisana do akt grodzkich Warszawy 5 maja 1791 i od tego momentu faktycznie weszła w życie. Została obalona w 1792 roku przez konfederację targowicką popieraną przez Rosję.

Mimo rozbiorów, pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej (uznawanej za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. 

Dzień 3 maja już w 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto to było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe. Ponownie zostało przywrócone w 1990 jako Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Uroczyste obchody Święta odbędą się w Ciechanowcu 3 Maja, lecz już 27 kwietnia, w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika odbyła się uroczysta Akademia, na której obecni byli Burmistrz Ciechanowca, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Ciechanowiec, rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Inscenizację opowiadającą historię Konstytucji 3 Maja przygotowali uczniowie czterech klas – III b i c, V a i b oraz zespół Akwarelki.

 
Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

 
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl