buy medication online
 
Gimnazjaliści na Litwie Drukuj
26.04.2007.

W dniach 16-20 kwietnia 2007r. sześcioosobowa grupa młodzieży z Gimnazjum w Ciechanowcu gościła na Litwie. Wyjazd ten był konsekwencją nawiązanej przed pięcioma laty przez p. dyrektor Cecylię Szmurło współpracy z jedną ze szkół litewskich rejonu kiejdańskiego. Młodzież i jej opiekunowie – p. Halina Leszczyńska i p. Bogumiła Rusiniak – zostali bardzo serdecznie przyjęci przez Akademską Szkołę Średnią, Oddział ZPL „Lauda”, Szkółkę Języka Polskiego w Akademii oraz Oddział ZPL w Kownie.
   
Nasi gimnazjaliści czterokrotnie wystąpili przed publicznością w Kiejdanach, Datnowie, Akademii i Kownie z programem patriotycznym, którego najważniejszym punktem wydawał się być – sugerując się wzruszeniem widzów – nasz narodowy taniec „Polonez”. Z „Polonezem” uczniowie odwiedzili także starszych wiekiem rodaków, występując przy ich domach, na placach i trawie. Widząc niejedną łzę w oczach tych ludzi, nie mieli wątpliwości, że sprawili swoim występem wielką radość, a ze spotkania uczynili święto, którego długo nie zapomną obie strony – zarówno występujący, jak i odbiorcy. Młodzi artyści wystąpili m.in. w domu Leonii Tijunieliene w Kiejdanach, Rajmondy Prascieniene w Datnowie, Reginy Gutauskiene w Kiejdanach. 

Młodzież wzięła również udział w spotkaniach z miejscowymi Polakami oraz w konferencji poświęconej zdrowemu stylowi życia, zorganizowanej w Akademskiej Szkole Średniej. Pod opieką prezesa Stowarzyszenia Polaków Kiejdan p. Ireny Duchowskiej zwiedziła pałac Komarów w Bejsagole, Górę Krzyży pod Szawlami, Kiejdany, Datnów, Akademię, Podbrzeż o. Stanisława, Szetejnie Cz. Miłosza, Kowno i Wilno. 

Bogaty program tego pobytu, zakwaterowanie w miejscowych rodzinach i ogromna życzliwość ludzi, których spotkali, to dla naszych uczniów bardzo ważna lekcja… geografii, historii, patriotyzmu…, tolerancji, otwartości na innych ludzi i inne kultury, ciekawości świata…, integracji, współdziałania, empatii… . A przede wszystkim lekcja umiejętności przełamywania granic, które zamiast wzbogacać różnorodnością, mogą dzielić…

 

                                                    

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
w Ciechanowcu


Gimnazjaliści na Litwie

Gimnazjaliści na Litwie
 
Gimnazjaliści na Litwie
 
Gimnazjaliści na Litwie
 
Gimnazjaliści na Litwie
 
Gimnazjaliści na Litwie
 
Gimnazjaliści na Litwie
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl