buy medication online
 
Ciechanowiec w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu Drukuj
05.10.2018.

Ciechanowiec, jako jedno ze 153 polskich miast, uczestniczyło w obchodach Europejskiego Tygodnia  Zrównoważonego Transportu (ETZT), którego inicjatorem jest Komisja Europejska. W ramach trwającej od 16 do 22 września kampanii zostało przygotowanych szereg atrakcji, wszystko to w celu promocji przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się.
 
Ciechanowiec w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

fot. Organziatorzy ETZT


Pierwszego dnia akcji ponad 70 osób wzięło udział w rajdzie rowerowym „Szlakiem Pamięci” Ciechanowiec – Pobikry”. Rajd w nazwie nawiązywał do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rowerzyści przejechali 30 kilometrową trasę w obie strony, zatrzymując się w miejscach związanych z ludźmi, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. W miejscach Pamięci zostały zapalone znicze, a o wydarzeniach związanych z tymi miejscami opowiedział Mirosław Reczko, burmistrz Ciechanowca. Przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pobikrach, do którego dojechali uczestnicy rajdu, ksiądz Bogusław Wasilewski przedstawił burzliwe dzieje świątyni oraz zaprosił uczestników do zwiedzenia wnętrza kościoła i otaczających go upamiętnień.

Kolejne działanie w ramach ETZT przeprowadzili ciechanowieccy policjanci, którzy pod hasłem „Nie daj szansy złodziejowi” oznaczyli kilkanaście rowerów. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polegało na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz na naniesieniu metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru, który otrzymał od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz został w jednostce policji.

Najmłodsi mieszkańcy gminy uczestniczyli w Objazdowym Miasteczku Ruchu Drogowego. Pracownicy Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem poprowadzili zajęcia, podczas których dzieci uczyły się jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym, poznały znaki drogowe i zasady bezpiecznej jazdy rowerem.

W piątkowy ranek uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu pokolorowali zamknięty na tę okazję parking przy ulicy Wojska Polskiego. Przez cały dzień przechodnie mogli oglądać jak mobilność i dbanie o środowisko jest postrzegana oczami najmłodszych.

Punktem kulminacyjnym był obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu, podczas którego w Punkcie Informacji Turystycznej można było bezpłatnie wypożyczyć rower. Ponadto tego dnia rozstrzygnięto, odbywający się w ramach ETZT konkurs fotograficzny „Moje dwa kółka, czyli rowerem przez Podlasie”, ogłoszony przez Burmistrza Ciechanowca. Internauci oddali ponad 4500 głosów na 25 zdjęć promujących rower jako środek transportu. Nagrodę główną – rower miejski - otrzymał autor fotografii, która uzyskała najwięcej „polubień”.

Ciechanowiec poza działaniami doraźnymi zrealizował także działania stałe. Uruchomiono Miejską Wypożyczalnię Rowerów, wyznaczono i oznakowano szlak rowerowy oraz zakupiono dwa rowery patrolowe dla Posterunku Policji w Ciechanowcu.

Organizatorami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Ciechanowcu byli Urząd Miejski w Ciechanowcu, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu, Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu  i Posterunek Policji w Ciechanowcu.
 
www.mobilityweek.eu


          Więcej zdjęć...
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl