buy medication online
 
Najstarsza lokomobila samojezdna powiększyła muzealną kolekcję Drukuj
15.05.2013.


Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu wzbogaciło się o nowy, ciekawy eksponat - wyprodukowaną w 1910 roku samojezdną lokomobilę parową kanadyjskiej firmy "George White & Sons Company Limited". Dzięki temu ciechanowiecka kolekcja lokomobil jest jedną z największych w Polsce.

Najstarsza sprawna lokomobila samojezdna powiększyła muzealną kolekcję

 
Przypominające parowozy lokomobile parowe są silnikami napędzającymi inne maszyny - były wykorzystywane m.in. w rolnictwie, górnictwie czy do napędzania małych zakładów. Prawdopodobnie pierwszą lokomobilę wykorzystaną praktycznie zbudował 1805 r. Oliver Evans, a rozkwit ich produkcji, tak w Polsce, jak i na świecie, przypadł na przełom XIX i XX wieku. Obok lokomobili stałych, pozbawionych kół i ustawionych na trwałym postumencie, produkowano lokomobile mobilne - przewoźne, a od lat 30. XIX w. lokomobile samojezdne.

Nowy nabytek muzeum jest właśnie lokomobilą samojezdną, z parowym silnikiem jednocylindrowym o mocy 20 KM. Jej wymiary to: wysokość 305 cm, szerokość 260 cm, długość 530 cm, waga (bez wody) 6500 kg. Ma kocioł na wodę o pojemności ok. 1800 litrów i o maksymalnym, dopuszczalnym ciśnieniu roboczym 16 atmosfer. Lokomobila ta jest najstarszą odrestaurowaną i w pełni sprawną technicznie lokomobilą samojezdną w Polsce.

Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu zakupiło eksponat dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Poszerzenie kolekcji zabytkowych lokomobil parowych" z programu "Kolekcje muzealne" oraz dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.


         
Najstarsza sprawna lokomobila samojezdna powiększyła muzealną kolekcję

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl