buy medication online
 
Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru Drukuj
12.09.2012.

Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu, już tradycyjnie wziął udział w XII Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku.

Wokół Pomnika Katyńskiego zgromadziło się 11 tys. osób, przede wszystkim młodzież, działacze Związku Sybiraków, przedstawiciele Polonii nie tylko ze Wschodu, liczne poczty sztandarowe. Byli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych na czele z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, ministrem nauki Barbarą Kudrycką i prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim.

Tegoroczne uroczystości przebiegały pod hasłem „Wracamy do Ciebie, Polsko”. W swoim wystąpieniu prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, powiedział: Wasza obecność tutaj świadczy o pamięci, hołdzie i wielkim uznaniu, jakim darzycie deportowanych, szczególnie tych, którym niedane było wrócić z Golgoty Wschodu.

Marsz ruszył od Pomnika Mordu Katyńskiego w kierunku Kościoła Ducha Świętego. Poczty sztandarowe zdały się ciągnąć bez końca, jeden za drugim, dziesiątki, setki, uczestników marszu można by w całości ogarnąć jedynie z lotu ptaka.

Wiemy, że patriotyzm w czasach wolności ma inny wymiar i znaczenie niż ten sprzed lat. Nie musimy podejmować decyzji życia i śmierci, nie musimy składać najwyższych ofiar tak jak nasi poprzednicy. Nasz patriotyzm to przede wszystkim wzajemne szanowanie siebie, symboli narodowych, codzienna troska o możliwość rozwoju talentów, spełniania marzeń i aspiracji, radości i dumy z życia w wolnym kraju, pamięć o historii naszej ojczyzny. W taki sposób my młodzi ludzie pokazujemy, że jesteśmy patriotami.

W związku z tymi wydarzeniami w dniu 17 września uczcimy wywózki Polaków na Sybir refleksyjnym montażem słowno-muzycznym oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem ofiar Katynia. Wśród zaproszonych gości będą bohaterowie tych bolesnych wydarzeń – Sybiracy.

                                               

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
w Ciechanowcu Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

fot. Anna Sobieska-Tekień

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl