buy medication online
Konkurs na Palmę Wielkanocną - Niedziela Palmowa Drukuj

Niedziela PalmowaAby zachować tradycję robienia palm wielkanocnych Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka od 1997 roku ogłasza Konkurs na Palmę Wielkanocną.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Ścina się je w Środę Popielcową i przechowuje w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplata się również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, i przybierają jeszcze kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęconą palmę wkłada się za święty obraz lub przybija nad drzwiami wejściowymi, aby chroniła ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem, bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj, krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami, poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem, wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

Rozstrzygnięcie konkursu następuje w Niedzielę Palmową. Wszyscy twórcy, wraz ze swymi palmami, spotykają się w ciechanowieckim kościele na mszy świętej i uczestniczą w uroczystej procesji. Po zakończeniu mszy wszyscy uczestnicy konkursu idą do Muzeum Rolnictwa, gdzie następuje wręczenie nagród.

Z roku na rok wzrasta liczba uczestników konkursu – w ostatnim roku w konkursie wzięło udział 465 palm mierzących od 5 centymetrów do 6 metrów.

          Więcej zdjęć...

Niedziela Palmowa

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl