buy medication online
Zajazd Wysokomazowiecki. Szlachty historia na żywo Drukuj

Szlachty Historia na ŻywoOd 2005 roku Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Narwiański Park Narodowy i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu organizują dwudniową imprezę kulturalno – rozrywkową, w czasie której prezentują tradycję i historię polskiego zaścianka szlacheckiego. W 2005 i 2006 roku impreza odbywała się w dwóch miejscach: w Kurowie, gdzie mieści się siedziba Narwiańskiego Parku Krajobrazowego oraz w Ciechanowcu w Muzeum Rolnictwa. Od 2007 roku odbywa się jedynie w Ciechanowcu.

Program imprezy jest bardzo bogaty – wydarzenia toczą się według scenariusza z wybraną myślą przewodnią. W czasie I Zajazdu było to zawiązanie “Konfederacji kurowskiej” i odbicie ciechanowieckiego pałacu z rąk Szwedów, a II Zajazd to opowieść o miłości pięknej magnatki z Rusi Białej i młodego szlachcica z Ciechanowca w czasie najazdu wojsk moskiewskich. Uczestnicy imprez mieli więc okazję zapoznać się z modą szlachecką XVII wieku, zwyczajami weselnym, tańcami dworskimi, sposobami zawiązywania konfederacji i wyboru jej marszałka. Można też było obejrzeć prezentację wojsk szwedzkich i moskiewskich, pokazy fechtunku, jazdy konnej oraz popisy ogniomistrzów i kuglarzy.

W 2007 roku zaprezentowano Złoty Wiek szlachty, a w ramach tego dnia odbywał się szereg ciekawych pokazów (m.in. fechtunku, mody, strzelania z broni palnej, tańców szlacheckich i dworskich), występów, konkursów dla publiczności oraz inscenizacji o charakterze historycznym. Główną atrakcją festynu był wymarsz wojsk ks. Janusza Radziwiłła na Kozaków z powstania Chmielnickiego. Pułk Kozaków Regestrowych z Kijowa zaprezentował tradycyjne stroje, broń, musztrę i stoczył walkę z polską szlachtą.

W 2008 roku, podczas IV Zajazdu Wysokomazowieckiego, Ciechanowiec zaatakowały zagony tureckie, które pragnąc zemścić się za porażkę pod Wiedniem urządziły zasadzkę na króla Jana III Sobieskiego. Można było obejrzeć jak prezentowały się w XVII wieku wojska tureckie i cudzoziemskie regimenty służące pod polskim królem oraz poznawać historię i kulturę Tatarów polskich. W salach wystawowych Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka otwarto wystawę “Tatarzy – Muzułmanie na Ziemiach Rzeczpospolitej”. Na czas zajazdu na wygonie stanęła jurta, wokół której kręcili się Tatarzy w strojach z epoki, a na stoisku można było spróbować potraw z kuchni tatarskiej Dżennety Bogdanowicz z Kruszynian.

W 2009 roku miał miejsce V Zajazd, podczas którego wysokomazowieckie oddziały konfederatów barskich stoczyły z okupującymi Rzeczpospolitą wojskami ostatni bój o niepodległość.

"VI Zajazd Wysokomazowiecki - szlachty historia na żywo" przeniósł publiczność w czas Powstania Styczniowego. Przed ciechanowieckim pałacem, w którym  Władysław Cichorski, pseudonim "Zameczek" sformował wówczas swój powstańczy oddział, można  było obejrzeć aranżacje obozowisk wojsk zaborcy i powstańców.

Co roku w trakcie imprezy rozgrywane są konkursy dla publiczności, w tym Konkurs o szablę starosty. Można też pokosztować regionalnych potraw na stoiskach z żywnością, obejrzeć i kupić wyroby rękodzieła ludowego czy też nabyć zabytkowe przedmioty na stoiskach antykwarycznych.

          Więcej zdjęć...

Zajazd Wysokomazowiecki. Szlachty historia na żywo

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl