buy medication online
Festyn "Wianki na Nurcu" Drukuj

Wianki na NurcuJedna z najstarszych imprez organizowanych w Ciechanowcu – pierwszy raz odbyła się w 1976 roku. Tradycyjnie organizowana jest na Stadionie Miejskim nad zalewem na Nurcu, w sobotę lub niedzielę najbliższą nocy świętojańskiej.
 
Dzisiejsze zabawy w noc świętojańską nawiązują do obrzędów dawnych Słowian. Sobótka świętojańska, na Podlasiu zwana Kupalnocką była niegdyś wielkim świętem powitania lata, odprawianym w porze letniego przesilenia słońca – występowały zawsze dwa kulty: ognia i wody. Do zwyczajów obrzędowych należało rozpalanie ognisk, zabawa przy nich oraz puszczanie wianków na wodę i wróżby. Szczególną moc miały wianki uplecione z ziół takich jak: bylica biała – najważniejsze zioło świętojańskie, rosiczka, płomyk, dziewanna, ruta, szałwia i dziurawiec. Czasami oprócz pojedynczych, niewielkich dziewczęcych wianków robiono jeszcze jeden bardzo duży wieniec, od całej gromady, i puszczano go na wodę na szczęście.
 
Dziś nie skaczemy już przez ogień by dokonać oczyszczenia, ochronić się przed złymi mocami czy chorobą, nie śledzimy jak płyną wianki, by wróżyć z ich drogi pomyślność czy prawdopodobieństwa zamążpójścia, ale nadal puszczamy wianki na wodę.
 
Co roku głównym punktem Festynu jest „Konkurs na najpiękniejszy wianek”, który trwa od początku imprezy do wieczora. Uwagę widzów przyciąga również Turniej Sołectw. Biorące w nim udział sołectwa z Gminy Ciechanowiec zapewniają widzom nie tylko wrażenia sportowe, ale i smakowe. Przygotowane przez nich stoiska pełne są tradycyjnych, wiejskich potraw przez co cieszą się dużym zainteresowaniem smakoszy.
 
W czasie całego Festynu posilić się można na stoiskach garmażeryjnych i posłuchać występów zespołów muzycznych: poczynając od podopiecznych organizatora zabawy, Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, poprzez różne zaproszone grupy, aż do występu Gwiazdy Wieczoru. Późną nocą na wodę wypływają kajaki, z których wśród blasku pochodni puszczane są wianki na wodę. Tradycyjnie starodawny obrzęd kończy się spektakularnym pokazem sztucznych ogni.
 
          Więcej zdjęć...
 
Wianki na Nurcu
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl