buy medication online
Podlaskie Święto Chleba Drukuj

Podlaskie Święto ChlebaPo raz pierwszy Podlaskie Święto Chleba odbyło się w 2001 roku i weszło na stałe do kalendarza imprez odbywających się w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu. Coroczna impreza integruje wszystkich związanych z produkcją chleba: piekarzy, cukierników, młynarzy, rolników, handlowców, konsumentów.

Dzień rozpoczyna tradycyjna msza święta, po czym uczestnicy przechodzą korowodem na teren Muzeum Rolnictwa, gdzie rozstawione są stoiska, na których twórcy ludowi oraz młynarze, piekarze i cukiernicy promują swoje wyroby. Następnie odbywa się święcenie zwierząt gospodarskich, a potem ceremonia dożynkowa: oprócz wręczenia wieńca Gospodarzowi Dożynek, prezentowane są dawne zwyczaje – żęcie zboża sierpem i kosą, oborywanie przepiórki – czyli przeciągnięcie młodej żniwiarki po rżysku wokół pozostawionych 4 garści nieskoszonego zboża.

Po dożynkach następuje rozstrzygnięcie konkursów, które trwają od rana: Konkursu na najlepsze stoisko piekarnicze oraz Konkurs na wykonanie równianki, czyli wiązanki, która w innych regionach kraju nosi nazwę ziela, kępki, ograbki, rózgi lub rózgi ograbkowej i jest święcona w kościele na Matkę Boską Zielną. Tradycyjną równiankę układano z ziół leczniczych (krwawnika, bylicy, macierzanki, mięty, piołunu, chabrów, kopytnika), kwiatów oraz kłosów zbóż, lnu, makówek, konopi oraz różnych warzyw i owoców: nabitego na patyk jabłka (lub ziemniaka), gałązek z późnymi wiśniami, gałązek leszczynowych z orzechami. Poświęcona równianka miała podobno niezwykłe właściwości - czarodziejskie i lecznicze: chroniła przed zarazą, pożarem, burzą, płoszyła wiedźmy i zmory.

Przez cały dzień imprezie towarzyszą występy kapel ludowych, przede wszystkim z Podlasia, ale też z innych regionów Polski. Popołudnie to Studio Lato Radia Białystok, na które składają się występy różnych zespołów uwieńczone koncertem Gwiazdy wieczoru.

          Więcej zdjęć...

Podlaskie Święto Chleba
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl