buy medication online
Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich Drukuj

Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich W 1974 roku, muzykolog, profesor Sverlen Noven z Instytutu Etnologii Europejskiej Uniwersytetu w Lund w Szwecji był w Ciechanowcu w Muzeum Rolnictwa im ks. Krzysztofa Kluka i zachwycił się sfatygowaną trąbą drewnianą, ligawką, którą dyrektor Muzeum Kazimierz Uszyński znalazł na wiejskim strychu. Zainspirowany uwagami profesora Noven'a, który twierdził, że ta ligawka, którą ogląda jest konstrukcyjnie najstarszym instrumentem muzycznym jaki udało mu się znaleźć, dyrektor Kazimierz Uszyński postanowił zorganizować w 1974 roku lokalny konkurs gry na ligawce.

Na pierwszy konkurs gry w Muzeum w Ciechanowcu w 1974 roku zgłosiło się po usilnych poszukiwaniach zaledwie sześciu wykonawców. Z czasem ich ilość zaczęła rosnąć między innymi dzięki wprowadzeniu do Konkursu od 1978 roku kategorii dzieci.

W 1980 roku konkurs przekształcono w Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich. Od 1980 roku uczestniczą w nim Górale grający na trombitach, a od 1987 roku Kaszubi grający na bazunach i rogach. W 1994 konkurs rozszerzono na inne instrumenty pasterskie.

Każdego roku w konkursie bierze udział ponad 100 uczestników z Podlasia, Mazowsza, Kurpi, Podhala, Beskidu Śląskiego, Żywiecczyzny, Kaszub i Wielkopolski. Rozpiętość wieku uczestników Konkursu waha się od 3 lat (1997 r. – Kamila Kamińska z Ciechanowca) do 86 lat (1982 r. –Czesław Wojtkowski z Wojtkowic Starych, gm. Ciechanowiec). Od kilku lat w konkursie uczestniczą Litwini, Niemcy, Irlandczycy, Ukraińcy i ostatnio Australijczycy.

Konkurs w roku 1998 otrzymał wyróżnienie w ramach "Najciekawszego Muzealnego Wydarzenia Roku 1998". W 2006 roku dla upamiętnienia pomysłodawcy konkursu, wieloletniego dyrektora i współzałożyciela Muzeum Rolnictwa został on nazwany imieniem Kazimierza Uszyńskiego.

Instrumenty pasterskie:

Ligawka należąca do grupy aerofonów ustnikowych była popularnym niegdyś na Podlasiu i Mazowszu instrumentem muzycznym. Młodzi pastuszkowie pędzili zwierzęta grając na ligawkach, a czas spędzany na pastwiskach również umilali sobie grą. Zygmunt Gloger w “Encyklopedii Staropolskiej” pod hasłem “ligawka, legawka” pisze: "Wielka drewniana trąba, instrument muzyczny wiejski, pod gołym niebem tylko używany, może najstarszy z narzędzi muzycznych w Polsce. Arab Al-Behri, piszący o Polsce i Słowianach w wieku X-XI tak się wyraża o ich muzyce: "Mają różne instrumenta ze strunami i dęte, mają instrument dęty, którego długość przechodzi 2 łokcie". Była to niewątpliwie ligawka. Ligawka dzisiejsza, długa na kilka stóp, czasem prosta, częściej nieco łukowata, w szerszym końcu kilka cali średnicy mająca, w węższym do ust zakończona krótkim lejkiem. Głos jej przenikliwy, podobny nieco do tonu oboja, lub ostrzejszy i znacznie silniejszy. Nazwa ligawka pochodzi od legania, czyli opierania jej (zwykle na płocie) podczas trąbienia. Właściwa bowiem ligawka 2 do 3 łokci długa, jest zbyt ciężką, aby grać na niej swobodnie bez oparcia (...). Na ligawkach grywano rano i wieczorem podczas Adwentu, witano pierwszy dzień Bożego Narodzenia czy rozpoczęcie rorat.

Trombita jest to góralski instrument pasterski. Wykonana z drewna świerkowego, ma długość dochodzącą do 3,5 metra. Wydawany przez nią dźwięk jest bardziej wyrazisty niż dźwięk ligawki. Echo trombity podczas gry w górach roznosi się na kilka kilometrów. Na trombitach grali górale z Podhala, w okolicach Żywca oraz w Beskidzie Śląskim.

Bazuna jest instrumentem rybaków z Kaszub. Wykonana z drewna topolowego, świerkowego lub sosnowego, ma długość nieprzekraczającą 2 metrów i jest znacznie cieńsza od ligawki, czy trombity. Była kiedyś używana do wydawania sygnałów z łodzi lub brzegu, gdy na morzu była mgła.

Inne instrumenty pasterskie (nie tylko polskie): okaryny, fujarki pasterskie, skrzypce „złubcoki”, diabelskie skrzypce zwane burczybasem, flety, piszczałki, rogi, kozy, gajdy (podobne do kozy), drumla, harmonia, litewskie kanklei (podobne do cytry), meksykańska fujarka quena, a nawet aborygeński instrument didgeridoo.

Konkurs rozgrywany jest zawsze w pierwszą sobotę i niedzielę adwentu, w kilku kategoriach wiekowych - dzieci i dorośli, i muzycznych - konkurs gry na ligawce, konkurs gry na trombicie, konkurs gry na innych instrumentach pasterskich, wśród dorosłych i dzieci.

          Więcej zdjęć...

Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich

 

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl