buy medication online
 
Obchody Narodowego Święta Niepodległości Drukuj
17.11.2010.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

 fot. A. Kieliszek MPI

Polacy! Obecnie już losy nasze w znacznej mierze w naszych spoczywają rękach. Okażmy się godni tych potężnych nadziei, które z górą przez wiek żywili wśród ucisku i niedoli ojcowie nasi. Niech zamilknie wszystko, co nas wzajemnie dzielić może, a niech zabrzmi jeden wielki głos: Polska Zjednoczona Niepodległa.

fragment odezwy Rady Regencyjnej do Narodu Polskiego, proklamujący niepodległość Polski „Monitor Polski”, Dodatek nadzwyczajny, 7 X 1918, nr 168


7 października 1918 Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski. Jednak to 11 listopada dzień, kiedy to w 1918 roku we francuskiej miejscowości Compiègne przedstawiciele Niemiec podpisali zawieszenie broni kończące I wojnę światową, a w Polsce Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, został ustanowiony Narodowym Świętem Niepodległości.

Dla uczczenia tego momentu, co roku w całej Polsce władze państwowe i samorządowe organizują obchody upamiętniające rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. W Ciechanowcu uroczystości rozpoczęły się od akademii, którą przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu i Gimnazjum w Ciechanowcu. Uczestnicy obchodów wzięli także udział w mszy św. w intencji Ojczyzny.

Pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na ul. Wińskiej wieńce i wiązanki złożyli: Burmistrz Ciechanowca, przedstawiciele Rady Powiatu Wysokomazowieckiego, Rady Miejskiej w Ciechanowcu, Harcerzy, Policji, Ochotniczych Straży Pożarnych, jednostek organizacyjnych i pomocniczych Gminy Ciechanowiec, a także przedstawiciele instytucji, kół, organizacji, stowarzyszeń oraz przedstawiciele duchowieństwa. Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko wystąpił z okolicznościowym przemówieniem a Apel Poległych odczytał ksiądz podharcmistrz Andrzej Polakowski, proboszcz parafii pw. NMP z Fatimy w Ciechanowcu. Obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyła Orkiestra Dęta Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Ostatnim punktem obchodów 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku było „Ognisko Patriotyzmu” w ciechanowieckim Gimnazjum, na którym harcerze i uczniowie gimnazjum wraz z zebranymi gośćmi śpiewali pieśni i piosenki patriotyczne. Pogoda nie dopisała, więc „Ognisko Patriotyzmu” odbyło się przy świecach w hali sportowej. Pomysłodawcami tego spotkania byli członkowie Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego, którzy w ten sposób włączyli się do ogólnopolskiego projektu „Ogniska Patriotyzmu” kierowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

          Więcej zdjęć...

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

fot. A. Kieliszek MPI

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl