buy medication online
 
Egzamin na kartę rowerową i motorowerową w Ciechanowcu Drukuj
25.05.2010.

Rowerzystów i motorowerzystów w Polsce obowiązują przepisy Prawa o Ruchu Drogowym, rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji o znakach i sygnałach drogowych, a także rozporządzenie Ministra Infrastruktury o obowiązkowym wyposażeniu pojazdów.

Osoby pełnoletnie nie potrzebują żadnych uprawnień do poruszania się na rowerze po drogach publicznych, a dzieci do lat 10 mogą poruszać się na rowerze po chodnikach (także pod opieką rodziców). Dzieci, które chcą zostać pełnoprawnymi uczestnikami ruchu nie czekając do uzyskania pełnoletności, muszą po ukończeniu 10 lat posiadać kartę rowerową, a jeśli z roweru chcą przesiąść się na pojazd z silnikiem, mogą po ukończeniu 13 lat uzyskać kartę motorowerową. Kartę rowerową lub motorowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły, po zdaniu przez kandydata egzaminu sprawdzającego kwalifikacje.

Uczniowie ciechanowieckiego gimnazjum poznawali przepisy ruchu drogowego uczestnicząc w prowadzonych przez Małgorzatę Zarembę zajęciach z wychowania komunikacyjnego i ćwiczyli jazdę korzystając z rowerów i motoroweru Miejsko-Gminnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Część teoretyczna egzaminu przeprowadzona była przez uprawnionego nauczyciela jesienią 2009 roku w szkole, a 21 maja 2010 roku część praktyczną egzaminu przeprowadził policjant z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem na placu manewrowym Ośrodka Szkolenia Kierowców “Markiz” w Ciechanowcu.

W egzaminie na kartę rowerową wzięło udział 10 dzieci, a o kartę motorowerową ubiegało się 15 młodych mieszkańców Ciechanowca, 14 z Klukowa i 1 osoba z Wysokiego Mazowieckiego. W czasie egzaminu trzeba było wykazać się umiejętnością hamowania i zatrzymywania pojazdu w określonych miejscach, ruszania z miejsca na płaskim terenie i na wzniesieniu, prawidłowego wykonania skrętu w prawo i w lewo oraz przejazdu slalomem (jazda po łukach w kształcie cyfry 8 i pomiędzy pachołkami). Karty rowerowe zdobyli wszyscy zdający, ale egzamin na kartę motorowerową dla dwóch osób zakończył się niepowodzeniem.

Egzamin na kartę rowerową i motorowerową w Ciechanowcu

Egzamin na kartę rowerową i motorowerową w Ciechanowcu

Egzamin na kartę rowerową i motorowerową w Ciechanowcu

Egzamin na kartę rowerową i motorowerową w Ciechanowcu

Egzamin na kartę rowerową i motorowerową w Ciechanowcu

fot. O. R. Tomaszewska MPI


 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl