buy medication online
 
Ciechanowiecki Pomnik Nieznanego Żołnierza Drukuj
07.11.2008.

Pomniki i mogiły upamiętniające poległych w czasie walk wyzwoleńczych rozsiane są po całym Ciechanowcu i okolicznych wsiach. Najbardziej znanym miejscem pamięci narodowej jest Pomnik Nieznanego Żołnierza u zbiegu ulic Wińskiej i Sienkiewicza, gdzie odbywa się większość uroczystości miejskich.
   
W czasie wojny polsko-bolszewickiej w Ciechanowcu i jego najbliższych okolicach w dniach 1-3 sierpnia 1920 roku trwały walki Armii Polskiej z Armią Czerwoną, co przeszło do historii pod nazwą Bój w obszarze Ciechanowca lub Walki odwrotowe pod Ciechanowcem. Po zakończeniu wojny, kiedy młodzi mężczyźni zostali zdemobilizowani i powrócili do domów, powstało w Ciechanowcu Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. To właśnie ciechanowiecka młodzież postanowiła wybudować w czynie społecznym Pomnik Nieznanego Żołnierza. W celu zdobycia funduszy organizowano przedstawienia teatralne, koncerty orkiestry dętej, zabawy publiczne połączone z loterią fantową.
   
3 maja 1928 roku, na mogile zbiorowej żołnierzy poległych w Ciechanowcu, postawiono trójczłonowy obelisk, ozdobiony Orderem Virtuti Militari i zwieńczony orłem, z napisem Cześć Ich pamięci! Poległym w walce za Wiarę i Ojczyznę w roku 1920 nad Nurcem. Pomnik poświęcono 19 sierpnia 1928 roku.
   
Pomnik uległ uszkodzeniu w 1939 roku, po zajęciu Ciechanowca przez Sowietów, którzy postanowili go zniszczyć. Z obelisku zrzucono orła i usunięto tablicę z napisem. Ryszard Dybowski, który przechowywał uszkodzoną figurkę, przy pomocy plastyka Sławomira Chudzika odtworzył brakujące nogi orła i odlał w pracowni Romana Murawskiego kopię oryginału. W 1988 roku orzeł został ponownie umieszczony na obelisku. W roku obecnym z okazji 90-tej rocznicy Odzyskania Niepodległości Urząd Miejski na miejscu zatartych napisów umieścił nowe tablice.
   
Oprócz obelisku na tym miejscu pamięci narodowej znajduje się postawiony w 1988 roku krzyż Powstańcom z roku 1831 i 1862-4, oraz ufundowane przez Związek Sybiraków: w 1999 roku - głaz i krzyże poświęcone Ofiarom Sybiru 1939-1947 i w 2004 roku - głaz upamiętniający mieszkańców Ciechanowca i okolic zamordowanych przez NKWD pod Zabłudowem.Ciechanowiecki Pomnik Nieznanego Żołnierza

Ciechanowiecki Pomnik Nieznanego Żołnierza
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl