buy medication online
 
Turecki podjazd zaatakował Ciechanowiec! Drukuj
17.06.2008.

 
Od czterech lat powtarzają się w czerwcu ataki na Ciechanowiec. Po Szwedach, Kozakach i wojskach moskiewskich, w tym roku zaatakowały zagony tureckie, które pragnąc zemścić się za porażkę pod Wiedniem urządziły zasadzkę na króla Jana III Sobieskiego.
   
Uczestnicząc w IV Zajeździe Wysokomazowieckim - historii szlachty na żywo, można było obejrzeć jak prezentowały się w XVII wieku wojska tureckie i cudzoziemskie regimenty służące pod polskim królem oraz poznawać historię i kulturę Tatarów polskich. W salach wystawowych Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka otwarto wystawę “Tatarzy – Muzułmanie na Ziemiach Rzeczpospolitej”. Na czas zajazdu na wygonie stanęła jurta, wokół której kręcili się Tatarzy w strojach z epoki, a na stoisku można było spróbować potraw z kuchni tatarskiej Dżennety Bogdanowicz z Kruszynian.
   
Pospolite ruszenie powiatu wysokomazowieckiego, które przez cały dzień poznawało tajniki XVII-wiecznej musztry i fechtunku, zaznajamiało się z bronią palną i sztuką jeździecką (i z umiejętnością dworskiego tańca i flirtu!) oraz uczyło się szyć z łuku – odparło atak Turków i obroniło króla.
   
Dzielność obrońców została doceniona i nagrodzona premierowym spektaklem “Gwałtu co się dzieje” Aleksandra hr. Fredry, przygotowanym specjalnie dla uczestników IV Zajazdu Wysokomazowieckiego przez Teatr “Parabuch” z Warszawy.

         Więcej zdjęć...

Turecki podjazd zaatakował Ciechanowiec!
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl