buy medication online
 
Największa hodowla alpak w Polsce, jedna z największych w Europie Drukuj
14.03.2008.

Niccolo Machiavelli powiedział: „Przypadek rządzi ponad połową naszych działań. My kierujemy resztą”. Tak też było z hodowlą alpak w gminie Ciechanowiec, na Sówce w okolicach Bujenki. Przypadek zadecydował o sprowadzeniu alpak i rozpoczęciu hodowli, ale jej dalszy rozwój i sukces to już zasługa właściciela pana Mariusza Wierzbickiego oraz Rodrigo De La Garza.
   
Zaczęło się 4 lata temu. Początkowo hodowla liczyła 100 sztuk. Sukcesywnie zwiększana - osiągnęła liczbę 250. Ostatni transport z 60 alpakami przybył z farmy Quintessence w Chile pod koniec lutego.
   
Alpaki to parzystokopytne zwierzęta z rodziny wielbłądowatych występujące w dwóch odmianach: Huacaya i Suri. Obie te rasy zobaczyć można w hodowli Mariusza Wierzbickiego. Huacaya mają wełnę puszystą, lekko pofałdowaną, rosnącą prostopadle do ciała. Suri ma długie, przypominające dredy karbowane loki, a jej wełna jest delikatniejsza od wełny Huacaya oraz droższa.
    
„Wełna Bogów”, bo tak ją kiedyś nazywano, stanowi główny dochód hodowcy z Bujenki. Jest delikatna, sprężysta i rozciągliwa. Ma doskonałe właściwości termiczne, jest odporna na promieniowanie słoneczne, nie przepuszcza wody, ponadto jest odporna na zabrudzenia co zawdzięcza niskiej zawartości lanoliny. Wełna alpak występuje w 22 naturalnych kolorach i nie jest farbowana, dlatego też zachowuje duże właściwości hypoalergiczne. Ze względu na wymienione właściwości jest produktem luksusowym i drogim, zajmującym wysokie miejsce na światowym rynku wełny.
   
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie prowadzi ewidencji alpak, dlatego właściciel, dla celów hodowlanych, prowadzi własny system rejestracji zwierząt. Alpaki o wysokiej wartości genetycznej mają umieszczony podskórnie mikroczip. Jest to wymóg Związku Hodowców Alpak w Peru, dzięki czemu można je zidentyfikować jako najlepsze do uszlachetniania włókna.
   
Wbrew pozorom hodowla alpak w Polsce jest opłacalna. Początkowy wydatek poniesiony na zakup stada stosunkowo szybko się zwraca. Zwierzęta łatwo przystosowały się do naszego klimatu. Żywią się trawą, sianem i inną zieleniną oraz witaminami. Zimą dodatkowo karmione są gniecionym jęczmieniem. Strzyżenie Huacaya odbywa się raz w roku, a Suri dwa razy. Jednak nie tylko ze sprzedaży wełny można się utrzymywać. Po ukończeniu dwóch lat alpaka jest gotowa do rozpłodu. Ciąża trwa około roku i zazwyczaj rodzi się jedno młode. Cena za sztukę waha się od 4000 do 15000 złotych. Dodatkowo samce alpak wynajmowane są jako reproduktory. Nad sprawnym funkcjonowaniem hodowli alpak w Bujence czuwają chilijscy konsultanci przyjeżdżający do Polski co pół roku.
   
Alpaki eksportowane są głównie na rynek zachodni. „Kilka sztuk trafiło do ogrodów zoologicznych oraz do Cyrku Zalewski” – powiedział Mariusz Wierzbicki właściciel stada. Podlaskie alpaki, wraz z championem Leonem, biorą również udział w targach, między innymi w Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie. 80 sztuk z hodowli na Sówce trafiło do Wielkopolski, gdzie znajduje się druga, chociaż nie tak liczna jak na Sówce, hodowla alpak w Polsce.
   
Podlaska hodowla alpak jest chętnie odwiedzana przez młodzież szkolną oraz przez turystów zwiedzających gminę Ciechanowiec. Mieści się w pobliżu rzeki Nurzec, a przy pastwiskach znajdują się zarybione stawy co dodatkowo uatrakcyjnia pobyt na Sówce.
   
Właściciel alpak zaprasza wszystkich zainteresowanych wraz z całymi rodzinami i przyjaciółmi do odwiedzenia tych wspaniałych, egzotycznych zwierząt. Wrażenia z pobytu w tej podlaskiej „hacjendzie” z całą pewnością będą niezapomniane.

         Więcej zdjęć...

Alpaki na Sówce - największa hodowla w Polsce, jedna z największych w Europie
 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS


Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl